Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Widziane z Zachodu

Henri Tincq, Katolicy, Media Lazar, Warszawa 2010 s. 364

Kim są współcześni katolicy? Próbuje na to odpowiedzieć Henri Tincq w książce pod takim właśnie tytułem – Katolicy. Autor jest jednym z najlepszych francuskich publicystów zajmujących się tematyką religijną, za co otrzymał Nagrodę Templetona. Jest także redaktorem naczelnym Encyklopedii Religii Larousse’a. Jego erudycja i ogromna wiedza są widoczne na każdej stronie tej ciekawej i skłaniającej do dyskusji książki. To połączenie wiedzy encyklopedycznej z dużej klasy publicystyką, która stawia pytania o stan współczesnego Kościoła.

Autor prezentuje także główne wątki sporów Kościoła ze współczesnym laickim światem, nie zawsze może sprawiedliwie wymierzając racje, ale przynajmniej rzetelnie referując stanowisko Kościoła. Najciekawsze partie książki są próbą opisu najbardziej typowych postaw katolików we współczesnym świecie.

W tym kontekście autor nie ukrywa swej fascynacji małymi grupami, które stanowić mogą zapowiedź odrodzenia Kościoła na Zachodzie. Frapujący wręcz jest ostatni rozdział, w którym Tincq kreśli obraz konsekwencji geograficznych i demograficznych zmian w Kościele. W tej książce jest więcej pytań aniżeli odpowiedzi, ale warto je poznać, aby zastanowić się nad racjami autora, ewentualnie z nim się spierać.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego