Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pisarz jednej powieści

W wieku 91 lat zmarł znany amerykański prozaik Jerome David Salinger.

Choć stworzył tylko jedną powieść, zapewniła mu ona światową sławę. Od momentu wydania „Buszującego w zbożu” sprzedało się ok. 65 milionów egzemplarzy tej książki.

Sam autor uciekł od rozgłosu do niewielkiej miejscowości Cornish w amerykańskim stanie New Hampshire, gdzie prowadził życie samotnika. Napisał wiele opowiadań, ale w 1965 roku podjął decyzję o zaprzestaniu ich publikacji.

„Buszujący w zbożu” początkowo wzbudzał silne kontrowersje, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Przyczyniły się do tego zawarte w książce wątki związane z seksualnością nieletnich. Dziś jednak powieść znajduje się na liście lektur w szkołach średnich i wyższych we wszystkich krajach anglojęzycznych. Również w niektórych polskich liceach omawiana jest jako lektura uzupełniająca.

Ciekawostkę w życiu Salingera stanowi epizod polski. Jego rodzice pochodzili z Bydgoszczy. Ojciec był Żydem, a matka chrześcijanką pochodzenia szkocko-irlandzkiego. W Bydgoszczy wspólnie prowadzili sklep rzeźniczy, jednak na krótko przed urodzeniem pisarza wyjechali do Nowego Jorku.

Za namową rodziców Jerome odwiedził w 1937 roku rodzinne miasto i podjął pracę w bydgoskiej rzeźni. Stwierdził później, że doświadczenia tam zdobyte zaowocowały decyzją o przejściu na dietę wegetariańską.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego