Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jak one śpiewają!

Rynek muzyczny został opanowany przez kobiety: Susan Boyle, Marit Larsen, Cesária Évora, Ive Mendes. Każda z innej bajki, ale łączy je jedno: śpiewają tak, że słuchaczom zapiera dech w piersiach.

Największe zaskoczenie brytyjskiego „Mam talent” – 48-letnia bezrobotna z małego miasteczka w Szkocji, która olśniła wszystkich swoim głosem. W ciągu kilkunastu dni film z jej występem wyświetlano w serwisie YouTube ponad 100 milionów razy! Nie dziwi więc fakt, że również płyta I Dreamed a Dream odniosła wielki sukces. Potęga głosu Susan Boyle ujawnia się tu w całej pełni, ale chciałoby się usłyszeć artystkę także w nieco innym repertuarze. Bo choć obok musicalowych standardów są tu utwory z repertuaru The Rolling Stones czy Madonny, to aranżacje nadają całości charakter dość patetyczny. Taki wizerunek piosenkarki z pewnością znajdzie (już znajduje) wielu zwolenników, jednak będą i tacy, którzy znużą się po wysłuchaniu kilku utworów. Dla głosu zdecydowane tak, dla repertuaru – trochę mniejsze.

Norweskie orzeźwienie
Melodyjność, bezpretensjonalność, prostota, ale nie banalność – to cechy, które sprawiają, że płyty młodej Norweżki Marit Larsen słucha się z wielką przyjemnością. If a Song Could Get Me You to kompilacja dwóch poprzednich albumów, które jednak ukazały się tylko w ojczyźnie piosenkarki. Teraz jej utworów ma okazję posłuchać cała Europa. Krążek okazał się dużym sukcesem. Nic dziwnego – na tle sztucznych produkcji dominujących obecnie na rynku pop te nagrania brzmią naprawdę świeżo. Akustyczne, nieprzeładowane aranżacje mogą budzić skojarzenia z twórczością Katie Melua, jednak twórczość Larsen zagrana jest z większym pazurem, a dziewczęcy niemal sposób wykonania dodaje jeszcze uroku tym piosenkom. Sporo tu ładnych ballad, sporo melodii, które chce się nucić. To jedno z największych muzycznych odkryć minionego roku.

Bryza z Zielonego Przylądka
Cesária Évora jest niczym wytrawny ambasador swego kraju. Każda jej płyta to wysmakowane zaproszenie w muzyczną podróż na Wyspy Zielonego Przylądka. Podobnie jest i w przypadku najnowszego krążka bosonogiej divy. Nha Sentimento przynosi bowiem garść dopieszczonych pod każdym względem piosenek zakorzenionych mocno w kabowerdyjskiej tradycji. Wyspiarskie klimaty, w których porusza się Cesária, to przede wszystkim morny – melancholijne, bluesowe pieśni o tęsknocie i przemijaniu.
W nowym materiale stanowczo przeważają jednak coladery, czyli żywe, radosne kompozycje pełne optymizmu i nadziei, zaś w przebojowych utworach „Ligereza” czy „Zinha” 68-letnia wokalistka wyraźnie zwraca się ku jasnym, tanecznym brzmieniom. „Nha Sentimento” jest niczym delikatny powiew egzotycznej bryzy znad Wysp Zielonego Przylądka. Bogactwo muzycznych barw Évory skutecznie wycisza i uspokaja.

Pod słońcem Brazylii
Każdy, kto w styczniu tęskni za lipcowym słońcem, powinien sięgnąć po nowy album Ive Mendes. Dwupłytowe wydawnictwo Magnetism jest bowiem gorącą dawką brzmień bossa novy, jazzu i popu. Brazylijska wokalistka nie ukrywa, że dedykowany Bogu krążek powstał z zachwytu pięknem stworzenia, zaś jedna z piosenek wyraźnie inspirowana jest Pieśnią nad pieśniami. Nawet hit grupy Coldplay brzmi tutaj niczym słoneczny standard z plaż Ipanemy.

Susan Boyle, I Dreamed a Dream, Sony Music 2009 Marit Larsen, If a Song Could Get Me You, Sony Music 2009 Ive Mendes, Magnetism, Sony Music 2009 Cesária Évora, Nha Sentimento, Sony Music 2009

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego