Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dzieci lubią misie

Czarny nosek był ulubionym niedźwiadkiem maluchów nad Wisłą na długo przed Misiem Uszatkiem, Coralgolem i innymi kudłaczami. Teraz powraca. Razem z Czerwonym Kapturkiem, Małą Syrenką i Calineczką.

Miś został wypatrzony przez małą Małgosię na wystawie sklepu przy rozpędzonej warszawskiej ulicy. Pluszak przeżywał nieprawdopodobne przygody, które śledziły z wypiekami na twarzy dwa pokolenia małych Polaków. Fragmenty tej poruszającej książeczki przypomina Polskie Radio w swym dziecięcym cyklu. Odkurza i przypomina bajki, opowiadania, wierszyki, kołysanki i wyliczanki Janiny Porazińskiej. Najstarsze nagrania pochodzą z 1953 roku, najnowsze sprzed 10 lat. Na krążku usłyszymy też kilka skocznych piosenek: „My jesteśmy krasnoludki”, „Dorotkę” czy „Na Wojtusia z popielnika”.

Kolejna, piąta już część kolekcji Polskie Radio Dzieciom zawiera dwa słuchowiska z muzyką Jerzego Wasowskiego: „Czerwonego Kapturka” Charlesa Perraulta oraz „O tym, jak krawiec Pan Niteczka królem został” Kornela Makuszyńskiego. W adaptacjach wzięli udział znakomici aktorzy: Irena Kwiatkowska, Wojciech Pokora, Andrzej Szczepkowski i Wieńczysław Gliński. Na szóstej płytce serii znajdziemy: „Śpiącą królewnę” Charlesa Perraulta oraz „Imbryczek” i „Różowy balonik” Hanny Januszewskiej. Tym słuchowiskom towarzyszy również muzyka założyciela Kabaretu Starszych Panów. Usłyszymy głosy Kazimierza Rudzkiego, Macieja Englerta, Ireny Kwiatkowskiej i Damiana Damięckiego oraz wielu innych świetnych aktorów.

Jednocześnie na półki sklepowe trafiła też płyta z innej bajki. To znaczy, przepraszam: bajki z innej płyty: Michał Żebrowski czyta na trzech krążkach Baśnie Andersena. Opowiada na dobranoc m.in. „Małą Syrenkę”, „Calineczkę”, „Ołowianego żołnierzyka”, „Pasterkę i kominiarczyka” i „Dzikie łabędzie”. Opowieściom tym towarzyszy znakomita muzyka Janusza Strobla.

Czy muzyczne słuchowiska mają szansę przebić się przez stertę płyt DVD i PlayStation? Jasne! Słuchanie bajek nieprawdopodobnie rozwija dziecięcą wyobraźnię. A poza tym aktorzy czytający bajki pozwalają zmęczonym rodzicom troszkę odsapnąć. I, co najważniejsze, nie czytają ich beznamiętnym głosem, przy którym dzieci zasypiają, nie dowiadując się, co wyrośnie z brzydkiego kaczątka i kto obudzi śpiącą królewnę. Te krążki różnią się diametralnie od plastikowych podróbek, które możemy dziś kupić na kilogramy w supermarketach.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza