Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uwaga! Potwory wyłażą z nory!

Bałagan należy robić szybko i sprawnie, żeby nikt się nie zorientował i nas nie powstrzymał - śpiewają Dzieci z Brodą. Maluchy już zacierają ręce. (Joszko Broda, Dzieci z Brodą, Potwory wyłażą z nory, BAT 2009)

Mamusiu, przyniosłem ci garść przepięknych dżdżowniczek w prezencie – zapowiada piosenkę niewinny dziecięcy głosik. Która mama nie ucieszy się z takiego prezentu? Wiele podobnych dziecięcych zagrywek usłyszymy na świetnej płycie Dzieci z Brodą, zatytułowanej Potwory wyłażą z nory. Uspokajam ekologów: nie testowałem tego krążka na zwierzętach. Testowałem go na własnych dzieciach. „Kupiły” go od razu. I hasło o dżdżownicach, i opowieść o ciężkim życiu potwora. „Życie potwora nie jest słodkie, nie pije mleczka, bo nie jest kotkiem. Wszyscy wołają: »Łapać potwora«, zostaje mu tylko ciemna nora” – litują się nad pokraką śpiewające dzieci.

Przygrywa im niezwykła kapela: Joszko Broda na drumli, trąbach, piszczałkach, liściach i słomkach, Wojciech Waglewski na gitarze, Loko Richter na basie, Arkadiusz Skolik na perkusji, Cezary Paciorek na akordeonie i węgierski wirtuoz kobzy Szabolcs Roka. Skoczne oberki, mazurki, krakowiaka i walczyki śpiewają Dzieci z Brodą, czyli dwudziestoosobowe muzykujące szalone przedszkole!

Inteligentne, acz po dziecięcemu proste teksty autorstwa Debory Brody smakują jak najlepsze lody na patyku. Debora i jej mąż Joszko znakomicie czują dziecięce klimaty. Na krążku nie znajdziemy smrodków dydaktycznych, jest za to to, co maluchy kochają najbardziej: kompletne szaleństwo. Piosenki o tym, jak powinny ubierać się dziewczyny, kiedy warto naśladować nietoperza i jak porządnie nabałaganić. „Bałagan należy robić szybko i sprawnie, żeby nikt się nie zorientował i nas nie powstrzymał”. Zrozumiano?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza