Nowy numer 49/2023 Archiwum

Rok U2

Największy show sezonu także w Polsce. Irlandczycy z U2 wystąpią w sierpniu na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Chłopaki z Dublina mają nosa do marketingu. Najpierw zwlekali z wydaniem nowej płyty, bo w ubiegłym roku rekordy popularności bił krążek grupy Coldplay. Woleli poczekać, aż hałas wokół młodej konkurencji ucichnie nieco, a nowy rok zacząć od pełnego napięcia oczekiwania na ich dzieło. Udało się, bo zniecierpliwienie fanów i obserwatorów eksplodowało w dniu światowej premiery „No Line on the Horizon”, umieszczając album na pierwszym miejscu w rankingach sprzedaży.

Po drodze było kilka pomysłowych akcji, jak występ na dachu BBC w Londynie czy nadanie nazwy „U2 Way” dla 53 Street w Nowym Jorku. Teraz mamy ciąg dalszy sprawnie podsycanego szaleństwa wokół zespołu. Jest już znana lista miast, które U2 odwiedzi podczas zbliżającego się światowego tournée. Wśród nich jest Chorzów (6 sierpnia). Na stronie internetowej zespołu można oglądać z różnych ujęć zaprojektowaną na tę okazję scenę, która – jak próbuje przekonać management U2 – jest całkowitą innowacją w show biznesie.

360 stopni
Trasa koncertowa rozpocznie się 30 czerwca w Barcelonie. Potem m.in. Mediolan, Paryż, Berlin, Chorzów, Zagrzeb, Londyn. Po Europie zespół przeniesie się do Stanów Zjednoczonych. W przyszłym roku wróci do Europy, odwiedzi też inne kontynenty. W sumie przewidziano 2 lata grania podczas 100 występów. Wszystkie na dużych stadionach.

Tylko na takich obiektach można zainstalować scenę, która ma przyćmić, jak mówią muzycy, wszystko, co do tej pory świat muzyki popularnej widział. Trasa nosi nazwę U2 360˚, bo scena będzie ustawiona na środku stadionu, muzycy będą poruszać się dookoła sceny, a z każdej strony będzie otaczać ich publiczność.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny