Nowy numer 3/2021 Archiwum

Perła

Nativitatis, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis. Mariam matrem virginem 2008

Ta muzyka mnie porwała. Słucham jej od kilku dni. Prze-piękne hymny do Gwiazdy Zarannej, śpiewane przez średniowiecznych pielgrzymów hiszpańskiego Montserrat, odżyły. Słowa gregoriańskich psalmów płynęły ciemną nocą po zimnym chorzowskim kościele św. Marii Magdaleny, gdzie w lutym zarejestro-wano program.

Od kilku dni płyną w moich słuchawkach. To tygiel chorału. Spotkały się dwie schole: prowadzona przez Magdalenę Krzywdę żeńska Nativitatis i męska dyrygowana przez Sławomira Witkowskiego. Co je połączyło? Uwielbienie dla Maryi, Matki Dziewicy – głosi tytuł albumu. Obok pastelowych, przeplatających się harmonijnie żeńskich głosów usłyszymy surowe, potężne śpiewy z bizantyjskimi ornamentacjami. Czuły szept i dynamiczny męski śpiew. Dwa płuca chorału. Kilku utworów można posłuchać na stronie: www.scmc.pl

Kupisz na: www.ruah.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także