Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

W Egipcie odkryto najstarszą znaną dotychczas mumię

Znaleziono ją na największym terenie wykopalisk archeologicznych świata - Sakkara w Egipcie - na głębokości 15 metrów. Sięga czasów V-VI dynastii, czyli sprzed 4300 lat. To pochówek mężczyzny o imieniu Hekashepes.

Odkrycia dokonał zespół Zahi Hawassa, byłego ministra starożytności Egiptu, a obecnie sekretarza generalnego Najwyższej Rady Starożytności. „W wykopie o głębokości 15 metrów znaleziono uszczelniony zaprawą wapienną sarkofag, w którym znajdowała się najstarsza i najbardziej kompletna mumia, pokryta płatkami złota” - relacjonuje Paolo Virtuani w „Corriere della Sera”. „Wyjątkowe znalezisko odkryto w grupie grobowców z V i VI dynastii, w pobliżu piramidy schodkowej Dżesera w Sakkarze, położonej ok. 30 km na południe od Kairu”.

Jak donoszą media, wśród różnych znalezionych grobowców jeden należał do Chnumdżedefa z kasty kapłańskiej za panowania Unasa, ostatniego faraona V dynastii. Grobowiec ozdobiony był scenami z życia codziennego. Wśród pochówków odkryto także 9 posągów, w tym jeden przedstawiający mężczyznę z żoną, a inne - niewolników.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama