Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Hiszpania. Zabił kataną zakrystiana, ranił ciężko proboszcza

Do ataku w dwóch kościołach doszło w Algeciras, w południowej prowincji Kadyks. Kapłan jest w ciężkim stanie, są też ranni. Zabójcę zatrzymano, a śledztwo prowadzone jest w kierunku terroryzmu.

Sprawę opisała wczoraj Paola Del Vecchio w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim. „Panika i przerażenie w Algeciras w Andaluzji z powodu ataku mężczyzny uzbrojonego w maczetę w dwóch kościołach, gdzie został zabity zakrystian, a co najmniej cztery osoby zostały ranne, w tym proboszcz ciężko” – relacjonuje.

Napastnika już zatrzymano, a prokuratura krajowa poinformowała, że chodzi o zamach o podłożu terrorystycznym. „Według pierwszych ustaleń, 30-letni mężczyzna pochodzenia marokańskiego wtargnął po 18.00 do kościoła San Isidro w jednej z najpopularniejszych dzielnic i po kłótni uderzył maczetą typu katana proboszcza ks. Antonia Rodrigueza, raniąc go poważnie w szyję” – pisze P. Del Vecchio.

Później mężczyzna miał się skierować do kościoła La Palma w centrum miasta, gdzie zaczął zrzucać z ołtarza święte przedmioty. Pchnął nożem Diego Valencię, zakrystiana, który próbował go powstrzymać. Dramatyczną opowieść proboszcza ks. Juana José Mariny, który był nieobecny w świątyni podczas krwawych wydarzeń, zamieścił także hiszpański „El Pais”. „Ten biedny, ranny mężczyzna wyszedł na ulicę, by prosić o pomoc, i tam, na placu, został po raz kolejny dźgnięty. Napastnik przyszedł z kościoła San Isidro, gdzie zaatakował salezjanina, który w tym momencie odprawiał Mszę św.” – relacjonował kapłan.

Napastnik, ubrany w dżellabę [arabski katfan z Maroka dla mężczyzn – przyp. aut.], skierował się następnie do pobliskiej kaplicy Europa, gdzie został zatrzymany i aresztowany przez policję.

„Jesteśmy przerażeni faktami, które napełniają nas bólem” – powiedział burmistrz José Ignacio Landaluce, który zarządził żałobę w mieście. A bp Francisco César García Magán, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, wyraził swój ból na Twitterze: „W tych smutnych chwilach cierpienia łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i diecezją Kadyks i prosimy Boga życia i pokoju o szybkie uzdrowienie dla rannych”.

Natomiast społeczność muzułmańska – jak pisze „Avvenire” – wydała oświadczenie potępiające atak.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama