Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wolny w niewoli

Łagry, więzienia i 12 lat w sowieckich zakładach psychiatrycznych – to cena, jaką wybitny pisarz polityczny Władimir Bukowski musiał zapłacić za wierność swoim poglądom.

Tę niezwykłą postać, będącą symbolem wolności w środku zniewolonego kraju, możemy teraz lepiej poznać dzięki obszernemu, dwutomowemu wyborowi jego publicystyki. Nosi on tytuł Partyzant prawdy.

Fascynującą biografię Bukowskiego przybliża w przedmowie Andrzej Grajewski. Faktycznie, wyłania się z niej obraz człowieka bezkompromisowego w walce o prawdę. Człowieka, który w roku 1970 w Moskwie ma odwagę mówić zagranicznym korespondentom o łamaniu praw człowieka w ZSRR, ale który też potrafi narazić się Zachodowi, wytykając mu ciche wspieranie Związku Radzieckiego.

Dla polskiego czytelnika pism Bukowskiego szczególnie interesujący będzie wątek stanu wojennego. Publicysta dotarł do tajnych dokumentów KPZR z Archiwum Prezydenta Federacji Rosyjskiej, które po-zwalają obalić tezę, że 13 grudnia 1981 roku był „mniejszym złem”. Z dokumentów wynika coś zupełnie przeciwnego: to generał Jaruzelski kilkakrotnie namawiał sowieckie kierownictwo do podjęcia działań zbrojnych w Polsce i zduszenia w zarodku oporu „sił reakcji”.

Ciekawa, choć kontrowersyjna, jest ta część książki, która dotyczy Unii Europejskiej. Porównanie tego tworu do Związku Radzieckiego wydaje się przesadą, ale nie jest zupełnie pozbawione podstaw. Tak czy inaczej, publicystyka Władimira Bukowskiego prowokuje do dyskusji i jest bezcennym świadectwem – nie tylko epoki totalitaryzmu, ale i czasów postkomunistycznych

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego