Nowy numer 17/2024 Archiwum

Trzy razy Mikołaje

Od przybytku głowa nie boli. W niewielkim odstępie czasu na półki sklepowe trafiły aż trzy krążki jednej z najlepszych grup folkowych nad Wisłą – Orkiestry św. Mikołaja. To prezent i dla starych koncertowych wyjadaczy, i dla tych, którzy dopiero spotkali się z pełną ognia muzyką lublinian.

Dwie pierwsze płyty dołączono do pisma „Ferment”, poświęconego w całości kapeli. Pierwsza, zatytułowana STARA MUZYKA, to gratka dla tych, którzy stojąc przy stoisku z albumami grupy, drapali się po głowie, nie wiedząc, który z nich wybrać. Album „Z wysokiego pola”, „Z Dawna dawnego”, „Czas do domu”, „Kraina Bojnów”, a może „O miłości przy grabieniu siana?”. Teraz mogą z powodzeniem kupić krążek będący czymś w rodzaju „The best of”. Wyboru 10 spośród 120 piosenek kapeli dokonali sam zespół i internauci.

Drugi „fermentowy” krążek nazwano po prostu NOWA MUZYKA. – Nie czujemy potrzeby dodać nic więcej – opowiadają o dziesiątym albumie w swej dyskografii Mikołaje. Zaskakują nowe aranżacje, skandynawskie instrumenty, cytaty z muzyki szwedzkiej. Usłyszymy porywające pieśni Lubelszczyzny oraz augustowskich i kieleckich lasów.

Trzeci album LEM-AGINATION jest wyrazem największej pasji muzyków: tyglem pieśni ukrytych w drewnianych łemkowskich chatach Beskidu Niskiego. To próba odpowiedzi na pytanie, jaka byłaby współczesna tradycyjna muzyka łemkowska, gdyby losy jej twórców potoczyły się inaczej. Znajdziemy i znane tematy łemkowske, i specjalnie wyszukane perełki, istniejące dotąd jedynie w zapisach etnografów. Dzięki Orkiestrze te zakurzone pieśni ożyły.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza