Nowy numer 17/2024 Archiwum

Premiery 2008

Spośród prawie 200 przyszłorocznych premier wybraliśmy 10 filmów, które, naszym zdaniem, warto będzie zobaczyć. Są wśród nich tytuły zarówno ambitne, jak i czysto rozrywkowe, ale zrealizowane na wysokim poziomie.

Dwa pierwsze miejsca na naszej liście zajmują najbardziej oczekiwane tytuły roku, osiem pozostałych umieszczonych zostało w kolejności wchodzenia na polskie ekrany.

Popiełuszko. Długo trwały przygotowania do realizacji filmu o ks. Jerzym, jednak w tym roku Polski Instytut Sztuki Filmowej zwiększył dotację i udało się dopiąć budżet. Ekipa nakręciła już większość zdjęć, w tym najtrudniejsze z okresu stanu wojennego. Ma to być pierwszy film, który tak wiernie odtworzy realia tamtych dni. Dokładny termin premiery nie jest jeszcze znany, ale reżyser Rafał Wieczyński zapowiada, że odbędzie się jesienią 2008 r.

Książę Kaspian (USA). 750 milionów dolarów zarobiła ekranizacja pierwszego filmu z cyklu „Opowieści z Narnii” w reżyserii Adama Adamsona według powieści C. S. Lewisa. Drugi film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, również w reżyserii Adamsona, wejdzie na ekrany w maju przyszłego roku. Tym razem dzieci z pomocą Lwa Aslana pomagają księciu Kaspianowi, walczącemu o należący mu się tron Narnii. Czy film zdobędzie podobną popularność?

Elizabeth: Złoty wiek (Wielka Brytania). Kontynuacja wielokrotnie nagradzanego dramatu historycznego. Elżbieta rządzi Anglią już od prawie trzech dekad, zmagając się ze zdradą w kraju i potężnymi wrogami za granicą. Najgroźniejszymi z nich są katolicy i król Hiszpanii Filip II. Katolicy w filmie Shekhara Kapura przedstawieni zostali nieomal jako mroczna fundamentalistyczna sekta rodem z „Kodu Da Vici”. Premiera w styczniu.

Metoda (Argentyna/Hiszpania). Film Marcela Pińeyro o metodach rekrutacji na kierownicze stanowiska w pewnej korporacji. Kandydaci spotykają się na ostateczną dogrywkę w siedzibie korporacji, Madrycie ogarniętym falą protestów antyglobalistów. Kandydaci walczą o stanowisko w sposób pozbawiony godności, a specjaliści od zasobów ludzkich postarali się, aby uczestnicy wyeliminowali się nawzajem. Premiera w styczniu.

Asterix na Olimpiadzie (Francja). Najkosztowniejsza produkcja w historii europejskiego kina. Budżet wyniósł 80 mln euro. W filmie występują m.in. Gerard Depardieu, Alain Delon, Michael Schumacher i Zinedine Zidane. Film z polskim dubbingiem, w którym wzięli udział najpopularniejsi polscy aktorzy. Premiera w styczniu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza