Nowy numer 17/2024 Archiwum

Oratorium dla Marii

Po rozstaniu z Piotrem Rubikiem Zbigniew Książek znalazł nowego kompozytora, z którym stworzył świetny autorski duet.

Bartłomiej Gliniak, kojarzony dotąd głównie z muzyką filmową, teraz sprawdził się także jako autor oratorium Siedem pieśni Marii. Poruszające teksty Książka, napisane jako dziękczynienie dla Matki Bożej za cud uzdrowienia syna przyjaciela, zyskały bardzo interesującą oprawę muzyczną. Gliniak nie chce pisać hitów jak Rubik, zależy mu natomiast na oryginalnym brzmieniu.

Płyta jest bardziej różnorodna od „Tryptyku Świętokrzyskiego” – obok orkiestry, chórów i solistów (Joanna Słowińska, Ola Szomańska-Radwan, Prze- mysław Branny, Maciej Miecznikowski) usłyszymy tu dyskretnie wplecioną elektronikę. Są elementy folkowe, są również fragmenty budzące skojarzenia z „Carmina Burana” Carla Orffa.

Bardziej „rubikowo” jest za to we współczesnych pieśniach przeplatających się z pieśniami Marii. Przebojem może stać się piosenka „Nie odchodź, by nie zgasło słońce”, napisana przez Książka dla żony. Po wysłuchaniu tego dwupłytowego albumu aż się chce odwiedzić Leśniów – sanktuarium położone niedaleko Częstochowy, w którym zrodził się pomysł napisania utworu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego