Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pod skrzydłami aniołów

W ruinach World Trade Center, pośród dymu i kurzu, stała tajemnicza postać otoczona smugami światła. Człowiek ten trzymał w ręku trąbkę, której dźwięki rozbrzmiewały w przejmującej ciszy Dolnego Manhattanu

Kim był i jak przedostał się przez policyjne kordony? Dlaczego żaden z fotoreporterów nie mógł wówczas zwolnić migawki swojego aparatu?

Po przeczytaniu nowej publikacji wydawnictwa WAM odpowiedź nasuwa się sama: to był anioł. Książka Spotkanie z Aniołem zawiera wiele podobnych historii. Opowiada o dziecku w przedziwny sposób ocalonym z wypadku samochodowego, kobiecie, którą anielska interwencja uchroniła przed samobójstwem, wreszcie – o niezwykłym ocaleniu z katastrofy World Trade Center.

W sumie jest tych świadectw ponad trzydzieści.
W dzisiejszym świecie zauważamy wzrost zainteresowania aniołami, można nawet mówić o swoistej „modzie na anioły”. W jakimś stopniu książka Joan Wester Anderson wpisuje się w ten nurt. Autorce nie zależy jednak na szukaniu sensacji, jej fascynacja anielskimi postaciami ma o wiele głębsze podłoże.

„Prawdopodobnie zaistnienie aniołów w świadomości społecznej w latach dziewięćdziesiątych było działaniem zamierzonym, przygotowującym nas na niełatwe wypadki, które miały dopiero nadejść (…) Aniołowie przekazują nowiny, ostrzegają nas i przeprowadzają wewnętrzne dialogi z naszym sumieniem, podszeptując nam, byśmy wybrali dobro zamiast zła, i umacniają nas, byśmy nie ulegali pokusie” – pisze Anderson.

Wydawca zapowiada drugi tom, w którym mają się znaleźć polskie świadectwa anielskiej opieki. Jeśli ktoś z Czytelników doświadczył w swoim życiu pomocy anioła, może o tym napisać na adres Wydawnictwa WAM: ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków. Wybrane opowieści zostaną opublikowane w nowej książce.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego