Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przeżył piekło

Książkę Pocztówki z grobu zacząłem czytać 18 maja. Z ogromnym zdziwieniem przeczytałem już w pierwszym rozdziale: „Był osiemnasty maja 1992. Mój pierwszy dzień w Srebrenicy”.

Zbieg okoliczności sprawił, że słowa poruszającego świadectwa Emira Suljagića nabrały większej siły rażenia. Choć to niezbyt odpowiednie słowo…

Dokładnie piętnaście lat temu tysiące zdesperowanych muzułmańskich uchodźców we wschodniej Bośni, uciekając przed serbskimi wojskami, schroniło się w malutkim miasteczku Srebrenica. Na samiutkim końcu kolumny uchodźców szła kobieta z niemowlęciem, które darło się w niebogłosy. – Ucisz je! – denerwowali się ludzie. Gdy przerażeni muzułmanie szli przez najbardziej niebezpieczny odcinek drogi, usiany serbskimi bunkrami, niemowlę nieoczekiwanie zamilkło. Zaczęło płakać dopiero w Srebrenicy. – Teraz niech sobie krzyczy – cieszyli się Bośniacy – jesteśmy uratowani! O, jak bardzo się mylili…

Przez myśli im nie przeszło, że miasteczko stanie się dla nich śmiertelną pułapką, w której będą zamknięci aż trzy lata. Ich codziennością stał się głód, choroby, agonia uczuć. O tym, co wydarzyło się w lipcu 1995 roku, usłyszał cały świat. Nikomu nieznana mieścina trafiła na pierwsze strony gazet. Bestialski mord na siedmiu tysiącach bezbronnych ludzi wstrząsnął całym światem. Tym bardziej że dokonał się pod okiem beztroskich wojsk ONZ. – Jak to możliwe? U schyłku XX wieku? W Europie? – krzyczały tytuły prasowe. Czytałem już sporo o Srebrenicy. Książka „Pocztówki z grobu” jest jednak wyjątkowa: to świadectwo człowieka, któremu udało się przeżyć. Emir Suljagić ma dziś 32 lata. Po wojnie został korespondentem prasowym.Mieszka w Sarajewie. Scen z miasta-pułapki nie zapomni do końca życia. Wie już, do czego zdolny jest człowiek.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza