Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Czekanie jest dobre

Dawno nie czytałem tak poruszających wierszy. Teksty z Cierpliwości Boga, nowego zbioru ks. Jerzego Szymika, są ostre jak nóż.

Z barańczakową „chirurgiczną” precyzją dotykają czułych miejsc ludzkiej tęsknoty. Mówią też o tęsknocie Boga. Zastanawiałem się, skąd bierze się siła tych utworów. Bo od strony formalnej wydają się one dość oszczędne, pozbawione efekciarstwa, wyczyszczone ze zbędnych ozdobników. Ale może właśnie dlatego trafiają w sedno?

Przede wszystkim jednak porusza zawarty w nich ładunek osobistego doświadczenia. Dla osoby świeckiej lektura tej książki to niezwykła okazja, by współodczuwać z kapłanem, poznawać jego samotność, a jednocześnie „radość większą niż cokolwiek”, „to coś spoza mnie, w mojej krwi obecne bardziej niż ja sam”. Również w utworach poświęconych najbliższym osobom autor nie boi się odsłonić swojej miłości. Tak dzieje się w najpiękniejszym chyba wierszu tomu, zatytułowanym „Gra w piłkę. Wczesny wieczór, latem”, dedykowanym siostrzenicy Marysi.

Chwila beztroskiej – z pozoru – zabawy opisywana jest tu w czasie teraźniejszym, ale w nawiasie pojawia się czas przeszły: „pomyśl, jacy byliśmy wtedy szczęśliwi”. Czułość względem dziecka, doświadczana w teraźniejszości, łączy się tu więc z refleksją na temat przemijania. W „widzeniu”, a więc także w teraźniejszości, pojawia się przyszłość – doświadczenie śmierci. To współistnienie wszystkich czasów w jednym „teraz” ostatecznie odsyła nas do wieczności, za którą poeta tęskni.

Tęsknota łączy się jednak z zaufaniem, że czekanie jest czymś dobrym. Świadczy o tym motto książki, zaczerpnięte z homilii Benedykta XVI: „Cierpimy z powodu cierpliwości Boga. Tymczasem wszyscy potrzebujemy Jego cierpliwości”. Do książki dołączono płytę CD z 35 wierszami ks. Jerzego Szymika w wyborze i wykonaniu autora.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego