Nowy numer 13/2024 Archiwum

Głośno o wierze

Mój głos jest tak samo ważny jak głos ateisty. Wiara powinna odgrywać istotną rolę w publicznych debatach – podkreśla Bartłomiej Kachniarz, szef wchodzącej właśnie na rynek polskiej edycji pisma „First Things”.

First Things” to miesięcznik założony w 1990 roku przez Richarda Johna Neuhausa, po- święcony religii, kulturze i życiu społecznemu. Zdaniem Neuhausa, wszystko, co w życiu ciekawe, mieści się właśnie w tych trzech sferach. Są one wzajemnie powiązane, mimo że wielu współczesnych myślicieli ignoruje lub pragnie zanegować te związki. Twórcy pisma zaznaczają, że sfera publiczna wolnego państwa nie może być wyjałowiona z opinii opierających się na wierze religijnej. Osoby wierzące mają przecież takie samo prawo do kształtowania instytucji państwowych i prawnych jak ateiści, zatem ich poglądy powinny być poddawane uczciwej debacie.

Sporo miejsca poświęca się na łamach „First Things” ekumenizmowi – sam twórca pisma przez wiele lat był luterańskim pastorem, który w 1990 roku przeszedł na katolicyzm, a rok później został wyświęcony na księdza. Ważnym tematem podejmowanym w miesięczniku są również stosunki między żydami a chrześcijanami. Wśród autorów pojawiają się najwybitniejsi amerykańscy myśliciele, jak George Weigel i Michael Novak.

W Stanach Zjednoczonych „First Things” stanowi jedno z najważniejszych pism chrześcijańskich intelektualistów. Czy taką rolę odegra również w Polsce? Czas pokaże. – Chciałbym, by przybliżyło ono amerykański nurt myśli chrześcijańskiej i prawicowej – wyznaje redaktor naczelny polskiego wydania. – Sądzę, że ta myśl może wiele wnieść do publicznej dyskusji na temat kultury, jaka obecnie toczy się w naszym kraju.

Kulturowa bitwa
Wydawcą polskiej edycji „First Things” jest „Fronda”. Z pomysłem nawiązania współpracy z amerykańskim miesięcznikiem nosił się już poprzedni redaktor naczelny „Frondy” – Grzegorz Górny. Kiedy jednak został szefem „Ozonu”, pomysł zszedł na dalszy plan. Podjął go na nowo prezes zarządu spółki Fronda. pl, Michał Jeżewski. – Bardzo ucieszył mnie ten fakt, bo od sześciu lat jestem prenumeratorem „First Things”, a ks. Neuhausa znam osobiście – mówi Kachniarz. – To wielki miłośnik naszego kraju, dlatego polska tematyka często gości na łamach pisma.

Polskie wydanie będzie kwartalnikiem, w którym większość tekstów ma pochodzić z trzech ostatnich numerów opublikowanych w USA. Czytelnicy znajdą w nim też artykuły archiwalne, ale tylko takie, które zachowały aktualność. W pierwszym numerze znajdziemy wątki polskie, m.in. w dwóch tekstach o religijnym aspekcie w twórczości Czesława Miłosza. Jednak najbardziej obszerny blok artykułów nosi tytuł „Homoseksualizm i kapłaństwo”.

– Staramy się wybierać teksty interesujące dla Polaków, mające związek z bieżącą sytuacją w naszym kraju – tłumaczy Bartłomiej Kachniarz. – W Polsce toczy się teraz ważna bitwa kulturowa, w której odniesienia do homoseksualizmu mają istotne znaczenie. Nieprzypadkowo premier Kaczyński był pytany w Brukseli o to, czy homoseksualiści są u nas gnębieni. Lobby homoseksualne w Polsce stosuje podobne metody nacisku kulturowego jak na Zachodzie. W Stanach Zjednoczonych chrześcijanie wypracowali już jednak pewne formy radzenia sobie z tym naciskiem. Myślę, że warto skorzystać z ich doświadczenia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego