Nowy numer 19/2024 Archiwum

Ravel jak żywy

Muzyka Ravela od prawie stu lat zachwyca gamą kolorów i blasków. To opowieść pełna napięć: czasem stopniowo narastających, jak w otwierającym płytę brawurowo wykonanym „Bolerze”, czasem zaskakujących.

Na krążku usłyszymy znakomite wykonanie orkiestry symfonicznej Aenima Eterna, która skrupulatnie przygotowała koncert, tak by brzmiał, jakby dyrygował nią sam Ravel. Dyrygent Jos van Immerseel, przystępując do pracy nad nagraniem, sięgnął po partytury i zapiski Ravela i wyposażył orkiestrę w oryginalne instrumenty epoki. Dbał bardzo o czystość przekazu.

Olśniewające brzmienie, z jakim muzycy ożywiają dawne partytury, od lat fascynuje krytyków i melomanów. Stonowane „Pavane pour une infante défunte” czy pełen impresjonistycznych pasaży „Koncert na lewą rękę”, zagrany przez Claire Chevallier na oryginalnym fortepianie z 1905 roku, sprawiają, że po płytę sięga się z ogromną przyjemnością.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza