Nowy numer 17/2024 Archiwum

Radość śpiewania

To prawdziwy tygiel tradycyjnych ludowych pieśni. Nie widać jednak na nich śladu kurzu. Są porywającą, pełną ekspresji opowieścią. Wszystko za sprawą Joanny Słowińskiej – świetnej skrzypaczki i charyzmatycznej wokalistki. Ktoś nazwał ją „Ewą Demarczyk polskiego folku”. Miał rację.

Obdarzona czystym, przenikliwym głosem wokalistka zaprasza nas w podróż po tradycyjnych pieśniach słowiańskich („Matulu”, „Oberek” czy „Czerwone Jabłuszko”) w nowych, zaskakujących aranżacjach. Słowińska, która często zapędza się w rejony muzyki ludowej, tym razem przygotowała żywiołowo wykonane, pełne ognia pieśni. Nic dziwnego, że koncert w Alchemii porwał publiczność. Najważniejszym instrumentem jest bez wątpienia niezwykły głos artystki (w jej repertuarze znajdziemy też kompozycje napisane specjalnie dla niej przez Zygmunta Koniecznego).

Słowińska od lat związana jest z polską sceną folkową. Jest współzałożycielką znakomitej grupy Muzykanci, z którą otrzymała wiele prestiżowych nagród. Jako samodzielna wokalistka została uhonorowana Grand Prix, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Specjalną Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, a rok temu została laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Większość Polaków poznała ją jednak jako solistkę słynnej „Golgoty Świętokrzyskiej” Piotra Rubika.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza