Nowy numer 17/2024 Archiwum

W darze Ojcu Świętemu

W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie od 18 maja czynna będzie wystawa „W darze Ojcu Świętemu”. Miejsce jest nieprzypadkowe. Przy ulicy Kanoniczej 19–21 przez lata mieszkał ks. Karol Wojtyła – najpierw młody pracownik naukowy, a później biskup krakowski.

Zwiedzający zobaczą przedmioty ofiarowane Janowi Pawłowi II w czasie jego pontyfikatu. W zbiorze znalazły się zabytkowe dzieła sztuki, takie jak gotyckie kielichy, ale i współczesne wyroby z kości słoniowej czy rzeczy codziennego użytku. Różni też byli ich ofiarodawcy: głowy państw, hierarchowie Kościołów, przedstawiciele międzynarodowych organizacji, klubów sportowych i zwykli ludzie. Przedmioty pochodzą z różnych stron świata i mają przede wszystkim wartość symboliczną.
Na wystawie zobaczymy między innymi: wyroby z kości słoniowej ofiarowane Ojcu Świętemu przez prezydenta Kenii i różaniec z bursztynu – dar od prezydenta Dominikany. Arcybiskup Walencji ofiarował wykonany ze srebra i kości słoniowej odlew ręki św. Teresy z Avila, który wzbogacił krakowską kolekcję. Patriarcha Moskwy Aleksy II podarował Papieżowi na Wielkanoc 1994 roku złote jajko, które można oglądać obok złotego orderu olimpijskiego, podarowanego przez prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Juana Antoniego Samarancha.

Dużą część eksponatów stanowią rzeczy osobistego użytku. Wśród nich papieskie piuski, różańce, na których się modlił Jan Paweł II, laski (nawet jedna z kości słoniowej!), nakrycia głowy (między innymi znana z wielu fotografii czapka, w której Papież jeździł na nartach). Pomiędzy kilkunastoma krzyżami pektoralnymi można wypatrzeć i ten, który Jan Paweł II otrzymał od kardynała Stefana Wyszyńskiego 22 października 1978 roku podczas Mszy świętej rozpoczynającej pontyfikat. Jest również kopia pierścienia, z którym został pochowany Jan Paweł II.

Niektóre z eksponatów były już pokazywane, ale to zaledwie niewielka część tego, co zostanie zaprezentowane po raz pierwszy. W sumie wystawa liczyć będzie kilkaset muzealnych obiektów. Wszystkie trafiały do Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie w latach 1994–2005. Ostatnie dosłownie kilka tygodni przed śmiercią Papieża, jak piękny kandelabr wykonany ze szkła weneckiego z Murano, w kształcie wazonu z kwiatami żonkili, w kielichach których umieszcza się świece.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy