Nowy numer 17/2024 Archiwum

Z Paryża do Grąblina

Siostrom najtrudniej było nauczyć się słów: „czystość” i „grzeszyć". – W języku polskim jest za dużo spółgłosek – narzekają francuskie mniszki.

Siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny w ciągu pięciu wieków rzadko opuszczały Francję. Rok temu przybyły z Thiais pod Paryżem do oddalonego o półtora tysiąca kilometrów Lichenia. W niedzielę biskupi: włocławski – Wiesław Mering i francuskiej diecezji Creteil – Michel Santier poświęcą ich klasztor w pobliskim Grąblinie. – Liczymy w Polsce na powołania do naszego zakonu – mówią siostry anuncjatki z Francji. Nazywane są tak od słowa annonciade, które nawiązuje do tajemnicy Zwiastowania.

Niechciana córka króla
Ludwik XI znów był niepocieszony. 23 kwietnia 1464 roku jego żona Karolina Sabaudzka urodziła mu kolejną córkę. Władca martwił się, kto odziedziczy po nim koronę francuskiej monarchii. Rozzłoszczony odesłał chorowitą córkę do krewnych. Gdy Joanna de Valois skończyła 12 lat, ojciec wydał ją za mąż za swojego kuzyna – księcia Ludwika. Kiedy w 1498 roku książę otrzymał koronę królewską, Joanna została królową Francji. Była nią kilka miesięcy – jej mąż Ludwik XII doprowadził do unieważnienia małżeństwa.
Joanna Francuska – tak nazywano wydziedziczoną królową – otrzymała księstwo Berry i zamieszkała w Bourges. Troszczyła się o najuboższych. Nie wyszła drugi raz za mąż – podobno nigdy nie miała żalu do byłego męża i do końca życia modliła się za niego. W 1502 roku założyła kontemplacyjny zakon anuncjatek. Trzy lata później zmarła. W XVIII wieku papież Benedykt XIV ogłosił ją błogosławioną, a w 1950 roku Pius XII – świętą.

„Nie miejcie innej troski, jak podobać się doskonale waszemu Oblubieńcowi – Jezusowi Chrystusowi – przez naśladowanie Maryi” – mówi reguła anuncjatek. Ułożył ją franciszkanin ojciec Gabriel Maria – spowiednik Joanny. Według wskazówek królowej, wzorem dla zakonnic miała być Matka Boża, a zasadami życia zakonnego cnoty Jej postępowania, które zakonnik znalazł w Ewangelii. Tak powstała słynna Reguła Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny. Zakon szybko się rozwijał. W XVII wieku w całej Francji było ponad 50 klasztorów anuncjatek, jednak rewolucja francuska prawie wszystkie zniszczyła. Dziś zakon liczy około 90 sióstr i ma 7 klasztorów: 5 we Francji i po jednym w Belgii i na Kostaryce. Ósmy będzie w Grąblinie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy