Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jezus z plakatu

Jeśli plakat wisi przez kilka tygodni, to człowiek może przejść koło niego nawet kilkadziesiąt razy. I zawsze jest szansa, że słowo Boże zapadnie mu w pamięć.

Wszystko zaczęło się w połowie lat 90., kiedy krakowski artysta grafik Andrzej Oczkoś powrócił ze Szwecji. Patrzył na szare polskie ulice i postanowił zrobić coś, co by je ożywiło. Na początek wydrukował i powiesił w Krakowie kilkanaście plakatów z okazji święta Miłosierdzia Bożego. – Ludziom bardzo się ten pomysł spodobał – wspomina franciszkanin ojciec Stefan Tuszyński, prezes krakowskiego wydawnictwa „Bratni Zew”. – Dlatego wspólnie postanowiliśmy, że będziemy to kontynuować.

Ty ukrzyżowałeś Chrystusa
Tak zrodziła się przy wydawnictwie inicjatywa „Ewangelizacji Wizualnej”. Obecnie plakaty o wymiarach 2×1,4 m klejone są w ok. 1100 miejscach, nie tylko w Polsce, ale także w Kanadzie, Niemczech, na Ukrainie, Słowacji i Białorusi. – Byliśmy prekursorami – twierdzi ojciec Tuszyński.

– Owszem, podobne akcje miały miejsce np. w Brazylii, ale tam były to raczej jednorazowe działania przeprowadzane z wielkim rozmachem. My postawiliśmy na systematyczność. W ciągu roku przygotowujemy 12 plakatów. Ich treść wiąże się na ogół z rytmem liturgicznym.

Jedne plakaty szokują, jak ten przedstawiający religijne symbole przysłonięte butelkami wódki. Inne mają bardziej stonowany charakter. Różne są też reakcje ludzi. – Niektórzy zarzucali nam, że propagujemy kicz, z reguły jednak spotykamy się z pozytywnymi opiniami – mówi ojciec Stefan.

– Najważniejsze, że plakaty zmuszają do myślenia. Do jednego z moich współbraci przyszedł do spowiedzi po wielu latach człowiek, bo poruszył go napis: „Ty ukrzyżowałeś Chrystusa”… W Eliście, w południowej Rosji, gdzie większość mieszkańców to ateiści, proboszcz wieszał plakat na płocie i siadał obok na ławeczce, a ludzie podchodzili i pytali, co ten obraz oznacza.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego