Książka „Moi ważni. Portrety prywatne” Barbary Gruszki-Zych jest zapisem przemian. Jej samej i tych, których spotykała. Świadectwem intymnym, przepastnie głębokim i świetnie spisanym.
Zawiłości gramatyki bywają o wiele bardziej przewidywalne niż zawiłości życia, choć przecież i w jednym, i w drugim trzeba dokonywać wyborów. Łacińskie gerundivum (w polskim odpowiednika brak) w cudownie miękko brzmiącym przyrostku -end łagodną perswazją przekonywało, że coś powinno zostać zrobione. Tak powstała legenda, dziś kojarząca się przede wszystkim z fabularyzowaną historią, fantastycznym przekazem albo kimś, kto przeszedł do historii z jakichś mniej lub bardziej racjonalnych przyczyn. A przecież dosłownie, od czasownika „czytać” (legere), „legenda” oznacza „rzeczy, które powinny zostać przeczytane”. Kochana, stara, zapomniana łacina… Kto dziś potrafi tak zwięźle przekazać tyle treści? Może doświadczona dziennikarka i poetka, przez całe życie związana z „Gościem Niedzielnym” Barbara Gruszka-Zych, która właśnie opublikowała swoich „Ważnych”? Sprawiła tym samym, że pod koniec tego trudnego roku zdecydowałem, która z przeczytanych książek jest na sto procent moim numerem jeden.
Dostępna jest część treści. Chcesz więcej?
Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.