Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bóg się gniewa

Wiara Kościoła w formie gotowej i przystępnej przedstawia nam wszystko to, co trzeba wiedzieć, aby życie przeżyć dobrze.

Bóg się gniewa. Bóg karze. To brzmi okropnie dla współczesnego ucha. Niektórzy twierdzą nawet, że przygotowując dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, nie powinniśmy uczyć ich tzw. sześciu prawd wiary, z których jedna głosi: „Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”. Podobno sformułowanie to trafiło do nas w XIX wieku i nie znajdziemy go w katechizmie. Osobiście nie jest dla mnie aż tak ważne jego pochodzenie. Rozumiem, że wskazanie na fakt, iż pojawiło się ono stosunkowo niedawno, ma posłużyć jako argument za jego odrzuceniem. Bardziej interesuje mnie, czy sformułowanie to jest zgodne z nauczaniem ojców i doktorów Kościoła, czyli czy należy do katolickiej Tradycji. Na przykład św. Tomasz z Akwinu mówił o tej prawdzie w dziełku „Wykład pacierza”. Pouczał czytelników, że wiara Kościoła „w formie gotowej i przystępnej przedstawia nam wszystko to, co trzeba wiedzieć, aby życie przeżyć dobrze. Uczy bowiem, że jest jeden Bóg, że wynagradza za dobro, a za zło karze, że czeka nas inne życie” (11,9). A zatem chyba jednak nie jest to wymysł dziewiętnastowiecznych teologów… W tym samym dziele św. Tomasz pisze także: „Są dwie rzeczy, o których człowiek powinien pamiętać w sposób szczególny: o chwale Bożej i o karze wiecznej. Jedno nas pociąga, drugie przeraża i w ten sposób ubezpieczamy się od grzechu” (76). Sądzę, że u innych świętych autorów moglibyśmy znaleźć sporo podobnych myśli. Dlatego postulat, by nie przekazywać ich dzieciom, gdyż utrwalają niechrześcijański obraz Boga, jest po prostu błędny.

Bóg się gniewa! Tylko jakie są słowa zagniewanego Ojca? Pisze o tym Tomasz Gałuszka OP w książce „Piękny Bóg, piękny człowiek”: „Boży gniew objawił się w pełni we Wcieleniu. Słowo, które Ojciec wypowiedział w swoim gniewie, było dokładnie Jego odwiecznym Słowem – to Syn, który zstąpił na ziemię i stał się człowiekiem”. Bóg się gniewa – moc truchleje! Dlatego tak istotny jest nasz stosunek do Chrystusa – nasza indywidualna odpowiedź na Słowo Ojca. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy