Nowy numer 3/2021 Archiwum

Czekanie na rozwiązanie

Myśl wyrachowana: Problemom trzeba zaradzać, a nie zabijać ich nośniki

Piękna para w gwizdek
Czytelniczki „Gali” wybrały zdeklarowanych gejów Tomasza Raczka i jego… Marcina Szczygielskiego jako zwycięzców w kategorii „najpiękniejsza para roku”. Uroczystość wręczania „Róż Gali” była transmitowana przez telewizję publiczną w porze najwyższej oglądalności. Wnioski nasuwają się dwa. Telewizja jest coraz bardziej „publiczna”, co oznacza, że sprzedaje się każdemu, kto zapłaci. To taki nowy wymiar misyjności. A drugi wniosek płynie z wyników plebiscytu. Jak widać, panie najbardziej uwielbiają podstarzałych facetów z zaburzeniami tożsamości, którym nie podobają się kobiety.

Nowa tradycja
Jak podało radio RMF, w Niemczech w okresie Adwentu odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Ich tradycja sięga średniowiecza. Jak zawsze pachną grzanym winem, piernikami i cynamonem, ale mają też nowe elementy. W jednej z dzielnic Hamburga odbędzie się na przykład jarmark erotyczny. Pod choinkę będą seksprezenty, a oprócz cynamonu i wina będą „skromnie ubrane tancerki”. To też tradycja sięgająca średniowiecza, tylko że wtedy zupełnie co innego oznaczało, że ktoś jest „skromnie ubrany”.

Względność sławy
Jak podała KAI, „L’Osservatore Romano” wybaczyło Johnowi Lennonowi pełne euforii oświadczenie sprzed kilkudziesięciu lat, że Beatlesi są „popularniejsi od Jezusa Chrystusa”. Bo to była tylko „fanfaronada wyrostka robotniczego pochodzenia, który nie umiał sobie poradzić z niespodziewanym sukcesem”. Ale właściwie nie ma czego wybaczać, bo Beatlesi może nawet byli popularniejsi niż Jezus. Tylko że to była popularność jednego sezonu i nie ma żadnych dowodów, że któryś z nich kogoś zbawił.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także