Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Choinka na pl. św. Piotra ze szkółki, nie z lasu

Po protestach ekologów i abruzyjskich gmin choinka, która jak co roku stanie na pl. św. Piotra w Rzymie, będzie pochodzić z hodowli w szkółce, a nie zostanie wycięta w lesie naturalnym.

 

Drzewo - jodła pospolita - zostało ścięte w poniedziałek w regionalnej szkółce leśnej w Palenie w prowincji Chieti. „Tym samym zakończył się spór, który wybuchł w ostatnich dniach” - pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki. „Wskazane wcześniej drzewo, które miało być darem gminy Rosello dla papieża, znajdowało się w lesie jodłowym Monte Castel Barone, ale po weryfikacji okazało się, że rośnie na terenie, gdzie zgodę na wycięcie muszą wydać władze regionu Molise” - tłumaczy dziennik. „Gatunek ten podlega surowym ograniczeniom środowiskowym, które zmobilizowały do obrony WWF, a szczególnie fotografa przyrody Daria Rapino”.

Interweniowały także władze regionu Abruzja i ostatecznie, we współpracy z gminami Rosello i Palena oraz strażnikami leśnymi ds. bioróżnorodności Castel di Sangro w L’Aquili, podjęto decyzję o wycięciu egzemplarza jodły ze szkółki leśnej w Palenie. Choinka, która stanie w Watykanie, ma 62 lata i mierzy 26 metrów.

Emanuele Imprudente, wiceprzewodniczący Rady Regionalnej Abruzji, odpowiedzialny za parki i rezerwaty, poinformował, że do Watykanu, oprócz ściętej jodły, trafi także 40 roślin doniczkowych. Wszystkie pochodzą z hodowli.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama