Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ostatni cios

Moje życie jest równie pokiereszowane jak moja twarz. Choćby nos. Złamany dwadzieścia siedem razy. Dwadzieścia trzy złamania to sprawa boksu; cztery – dzieło mojego ojca. Najbrutalniejsze razy dostałem od tego, który powinien wziąć mnie za rękę i powiedzieć: "kocham cię".

Pięć linijek
Arka przyciąga go jak magnes. – W więzieniu mej nienawiści odwiedziły mnie osoby przesiąknięte miłością i sprawiły, że w moim sercu padłem na kolana. Życie zawdzięczam tym, których odrzuca nasze społeczeństwo, tym połamanym, pokręconym, niepełnosprawnym, „nienormalnym”. Zawdzięczam im wspaniałą lekcję miłości. Pozwolili mi się odrodzić.

Gdy Fréderic przez dwa dni mozolnie wystukuje na maszynie pięć linijek listu urodzinowego dla Tima, bokser pada na łopatki. Nigdy nie dostał piękniejszego prezentu. Zamyka się w pokoju i wpatrując się w te pięć nieporadnie wystukanych linijek, zaczyna płakać. Ryczy jak bóbr. Złość i potworna agresja pękają.

Jest wolny!
– Przeżyłem dzięki trzem marzeniom: że mnie wyrzucą z poprawczaka; że zostanę szefem bandy; że zabiję ojca. Marzenia zrealizowałem. Trzeciego nie. A mało brakowało... Dzisiaj mieszkam w dużym, jasnym domu w pobliżu Lourdes, z żoną i czworgiem dzieci. Ja, syn alkoholika, podłożyłem nogę losowi. Genetyce kazałem skłamać. I z tego jestem dumny. Złamałem przekonanie, że syn alkoholika musi pić, dziecko porzucone przez rodziców musi ranić.

Po latach walki zakopałem topór wojenny w zmaganiach z ojcem, z samym sobą i ze swoją przeszłością. Zdarza mi się usiąść za kierownicą mojej furgonetki i jechać, by opowiedzieć coś z mojego chaotycznego życia. Niosę świadectwo, że przebaczenie jest aktem najtrudniejszym. Najbardziej godnym człowieka. Moją najpiękniejszą walką. Miłość jest moim ostatnim uderzeniem pięści.

Cytaty za autobiografią Tima Guénarda: „Silniejszy od nienawiści”. Znak 2003.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL