Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Prośba matki

Duccio di Buoninsegna, "Wesele w Kanie" tempera na desce, 1308–1311 Muzeum Katedralne, Siena

Służący tłoczący się przy stągwiach, ustawionych na ławie z lewej strony obrazu, nie kryją zdumienia. Widzą wyraźnie, że podczas gdy jeden z nich wlewa do stągwi wodę z beczułki, drugi napełnia dzbanek już nie wodą a winem. Żeby i widz nie miał wątpliwości, co się dzieje, na pierwszym planie widzimy ciemny płyn wypełniający trzymaną przez jednego z mężczyzn szklankę. Tłem dla szklanki jest biały obrus, co pozwala lepiej dostrzec barwę płynu.

Najważniejsze rzeczy dzieją się jednak na drugim planie, tam, gdzie przy stole siedzą biesiadnicy. Przemiana wody w wino w Kanie Galilejskiej to pierwszy cud Jezusa. Zbawiciel dokonał go podczas wesela, na które został zaproszony wraz z Matką i uczniami. Gospodarzom zabrakło wina. Wówczas Maryja poprosiła Syna, by użył swej mocy, aby im pomóc. Jezus początkowo się opierał. „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?” (J 2,4) – zapytał. Tę rozmowę Matki z Synem widzimy z lewej strony obrazu.

Chwilę później Jezus nakazał napełnić puste stągwie wodą. Kiedy starosta weselny skosztował tej wody, okazało się, że stała się winem. „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory” (J 2,10) – powiedział starosta do pana młodego.

Wszyscy pozostali uczestnicy zabawy, wśród których dostrzegamy dwóch apostołów, patrzą z uwagą na Jezusa i Maryję, jakby przeczuwali, że za chwilę staną się świadkami cudu. Ich spojrzenia skierowują uwagę widzów na Jezusa.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy