Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Polscy i ukraińscy artyści w koncercie "Zjednoczeni dla Pokoju" w Carnegie Hall

Polscy i ukraińscy artyści wystąpili w środę wieczorem w nowojorskim Carnegie Hall z koncertem "Zjednoczeni dla Pokoju". Dochód z wydarzenia został przeznaczony na rzecz największego na Ukrainie schroniska dla sierot i matek z dziećmi "Misto Dobra" w Czerniowcach.

Do uczestników wydarzenia skierował przesłanie stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Wyraził w liście wdzięczność uczestnikom koncertu i artystom oraz uznanie dla inicjatywy wsparcia szczytnego celu. Zachęcał do okazania hojności.

"Wszystkie konflikty i kryzysy humanitarne w nieproporcjonalny sposób dotykają dzieci. Jest to szczególnie widoczne teraz na Ukrainie, gdzie aż połowa uchodźców to dzieci lub osoby wewnętrznie przesiedlone. Ta wojna zamieniła się w kryzys dziecięcy" - ocenił ambasador.

Mówił o okrucieństwie, walkach, bombardowaniach i atakach na placówki medyczne i edukacyjne. Ubolewał, że tysiące dzieci nie może uczęszczać do szkoły.

"Całe pokolenie młodych Ukraińców będzie nosić blizny okrucieństw tej wojny na swoich ciałach i duszach. (...) Polska stała się nowym domem dla milionów uchodźców. Jesteśmy zaangażowani w udzielania pomocy ukraińskim dzieciom zarówno na Ukrainie, jak i tym, które znalazły bezpieczeństwo w Polsce" - podkreślił Szczerski.

Jak przekonywał cierpienie dzieci może się skończyć tylko jak ustanie wojna i zasługują one na to, abyśmy dali szansę pokojowi. "Pozostańmy zjednoczeni dla tej sprawy" - apelował ambasador.

Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca wyraził zadowolenie z przyjaźni polsko-ukraińskiej i zauważył, że mimo trudności, jakich odbywa kraje doświadczyły przez wiele wieków, jesteśmy zjednoczeni teraz i wciąż będziemy zjednoczeni.

"Motywem przewodnim koncertu stało się nawoływanie o pokój, a szczególnie pokój na Ukrainie. Koncert jest również formą okazania wdzięczności dla osób wspierających od początku wojny naród ukraiński" - wyjaśnili organizatorzy.

Jak powiedział PAP dyrektor wykonawczy Children's Smile Foundation Wojtek Maślanka instytucja ta gromadzi fundusze dla ukraińskich dzieci od marca.

"Z okazji koncertu jesteśmy partnerem i wspieramy Fundację Ars Activa w zbiórce pieniędzy dla dzieci z sierocińca "Miasto Dobra" - dodał.

Dyrektorem artystycznym koncertu była Nadia Monczak. Zaprezentowało na nim swe talenty kilkunastu artystów z Polski, Ukrainy, USA i Kanady. Znaleźli się tam m.in. Mariusz Monczak, Adam Michalak, Calisia Ensemble, Radosia Jasik, Denys Saweljew, Andrew Bourbeau, Nicholas Kaponyas, a także Chór Angelus.

Utworom Chopina i Szymanowskiego oraz pieśniom polskim, ukraińskim towarzyszyły cytaty z wypowiedzi o pokoju Świętego Jana Pawła II.

W Carnegie Hall miało też miejsce prawykonanie specjalnie skomponowanego z tej okazji utworu kompozytora Norberta Paleja "Ave Maria".

Uroczystą galę "United for Peace : Benefit Concert of Polish and Ukrainian Solidarity" przygotowała Fundacja Ars Activa przy współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy ONZ, polonijnymi organizacjami w Nowym Jorku, Amerykańskim Instytutem Ukraińskim oraz Stowarzyszeniem Razom.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

Przeczytaj:  Ukraina: rosyjscy żołnierze niszczą wszystkie mosty w zachodniej części obwodu chersońskiego

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama