Nowy numer 5/2023 Archiwum

Dał nam Bóg bezcenne miny

Dał im dziesięć min i rzekł do nich: „Obracajcie nimi, aż wrócę”. Łk 19,13b

Łk 19, 11-28

Jezus opowiedział przypowieść, ponieważ był blisko Jeruzalem, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi.

Mówił więc: «Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się do dalekiego kraju, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: „Obracajcie nimi, aż wrócę”. Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: „Nie chcemy, żeby ten królował nad nami”.

Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dał pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał.

Stawił się więc pierwszy i rzekł: „Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min”. Odpowiedział mu: „Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami”.

Także drugi przyszedł i rzekł: „Panie, twoja mina przyniosła pięć min”. Temu też powiedział: „I ty miej władzę nad pięciu miastami”.

Następny przyszedł i rzekł: „Panie, oto twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: bierzesz, czego nie położyłeś, i żniesz, czego nie posiałeś”. Odpowiedział mu: „Według słów twoich sądzę cię, zły sługo! Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: biorę, gdzie nie położyłem, i żnę, gdzie nie posiałem. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał”. Do obecnych zaś rzekł: „Zabierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min”.

Odpowiedzieli mu: „Panie, ma już dziesięć min”. „Powiadam wam: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach”».

Po tych słowach szedł naprzód, zdążając do Jerozolimy.

Dał im dziesięć min i rzekł do nich: „Obracajcie nimi, aż wrócę”.
Łk 19,13b

Ewangelia z komentarzem. Dał nam Pan bezcenne miny
Gość Niedzielny

Jezus koryguje czysto ludzkie postrzeganie najgłębszych spraw przez uczniów. Ci myślą o bliskim objawieniu Jego chwały jako Mesjasza i o ustanowieniu królestwa. Chrystus uczy, że owszem, przyjdzie jako król i będzie sądzić, ale według suwerennych kryteriów Boga. Niepojętych dla człowieka. Uczy, że Jego słudzy nie powinni się martwić ani trwożyć nieprzyjaciółmi królestwa, lecz pomnażać dziedzictwo, które im powierzył. Trzeba docenić skarby, które nam dał (1 mina = 570 gramów srebra) i dokładać starań, aby one w nas i dzięki naszej apostolskiej pracy owocowały, rosły, mnożyły się. A dał nam Bóg bezcenne miny: życie, wiarę, łaskę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy