Nowy numer 17/2024 Archiwum

Królestwo Orbána w bezideowej Europie

W świecie - Rok 2010 Ideowcy w polityce to już niemal gatunek wymarły. A dokładnie – skuteczni ideowcy, czyli tacy, którzy nie pozostają na marginesie polityki, lecz zdobywają władzę, pozostając ideowcami.

Dzisiaj w Europie dominuje raczej gatunek bezpłciowy, którego jedynym celem jest zdobycie władzy dla niej samej. Od Londynu po Warszawę. W tym krajobrazie są dwa wyjątki: fanatyczny i racjonalny. Fanatycznym ideowcem jest z pewnością José Luis Rodrìguez Zapatero. Radykalny projekt premiera Hiszpanii, zmierzający do urządzenia społeczeństwa wbrew prawom natury, to świadome działanie ideowca. Nawet na przekór sondażowym słupkom, które bezpłciowym politykom zazwyczaj spędzają sen z powiek.

I drugi wyjątek – ideowiec racjonalny – to Victor Orbán, premier Węgier. Jeszcze niedawno, po serii porażek, skazany na polityczny niebyt. W mijającym roku odniósł potrójny sukces: najpierw miażdżące zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, pozwalające jego partii Fidesz stworzyć samodzielne rządy. Później, właściwie formalny, wybór prezydenta z tego samego środowiska przez parlament. I wreszcie wybory samorządowe jesienią, dające partii Fidesz pełnię władzy na Węgrzech (w tym w stolicy kraju Budapeszcie).

To pozwala Orbánowi zmieniać kraj. I nie ma tu obawy o irracjonalną rewolucję społeczną według wzorców Zapatero. Węgrom „grozi” raczej nawiązanie do węgierskiej tradycji: w projekcie konstytucji będzie invocatio Dei i odwołanie do Korony Węgierskiej. Nie ma też chyba obawy o to, że pełnia władzy Orbána, zdobyta demokratycznie, zaszkodzi komukolwiek. Dzisiejszy premier Węgier napisał kiedyś, że „pytanie o granicę władzy jest w gruncie rzeczy pytaniem o bojaźń Bożą”. Prawdziwa herezja w Bezideowej Europejskiej Republice Sondażowej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny