Nowy numer 43/2020 Archiwum

Rzadziej do kościoła, częściej do Komunii

Maleje liczba wiernych chodzących co niedzielę na Mszę, za to rośnie przyjmujących Komunię św. Takie wnioski płyną z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

W ubiegłym roku do kościoła na niedzielną Mszę św. uczęszczało 41,5 proc. wiernych. W ciągu 30 lat, od kiedy instytut prowadzi badania, liczba Polaków chodzących w niedziele do kościoła spadła o 10 proc.

Wskaźnikiem niedzielnych praktyk religijnych jest tzw. dominicantes, czyli odsetek wiernych uczestniczących we Mszy w stosunku do łącznej liczby katolików w danej parafii. Analizując wskaźniki dominicantes od 1989 r., widać stały, regularny spadek niedzielnych praktyk.

Zdarzały się krótkie okresy wzrostu, np. w 1987 r., kiedy aż 55,3 proc. wiernych uczęszczało na niedzielną Mszę, ale i załamania, jak w 1994 r., kiedy ten wskaźnik wyniósł 43 proc., czy w 2008 r. – kiedy osiągnął najniższy poziom 40,4 proc. Uwagę zwraca duże zróżnicowanie dominicantes w zależności od diecezji.

W południowych diecezjach Polski (np. w tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej) co niedziela do kościoła uczęszcza od 60 do 70 proc. wiernych. A z drugiej strony są diecezje o wskaźniku na poziomie poniżej 30 proc. (np. łódzka, szczecińsko-kamieńska i koszalińsko-kołobrzeska).

Niepokoić może nie tylko niski poziom dominicantes, ale też gwałtowne spadki tego wskaźnika w niektórych diecezjach w ostatnich latach. Na przykład w latach 2006– 2009 liczba osób na niedzielnych Mszach św. w archidiecezji katowickiej i warszawskiej zmniejszyła się prawie o 10 proc.

Na pewno pozytywnym wynikiem jest wzrost liczby osób przystępujących na niedzielnych Mszach do Komunii św., tzw. communicantes. W ciągu ostatnich trzech dekad zwiększyła się ona o prawie 9 proc. W ubiegłym roku wskaźnik communicantes wyniósł 16,7 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama