Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jak rozmawiać?

O tym, jak ważna jest rozmowa w budowaniu relacji, mówi Beata Kołodziej – pisarka, autorka ponad 80 książek dla dzieci i dorosłych, która od lat prowadzi w Tyńcu warsztaty poświęcone kobiecości i relacjom.

Anna Leszczyńska-Rożek: Czy w dzisiejszych czasach ludziom trudniej jest rozmawiać? 

Beata Kołodziej:
Tak. Jedną z przyczyn jest powszechny aktualnie zwyczaj porozumiewania się poprzez różnego rodzaju komunikatory. Z tego powodu wymiana myśli stała się bardzo skrótowa. Emocje wyrażają emotikony czy GIF-y. Poza tym jesteśmy zapracowani i mamy mało czasu na spotkania i rozmowy. Sporo czasu wolnego tracimy na przeglądanie portali społecznościowych i oglądanie telewizji. To prawdziwi pożeracze naszego czasu. Dają nam fikcyjne poczucie bliskości, ale nie nauczą nas rozmawiania i budowania relacji.

Efektem tego są potem rozmowy z psychologami, którzy nas wysłuchają bez budowania relacji…

Poniekąd tak. Nie chodzi tutaj o niezbędne terapie, ale o spotkania wynikające po prostu z potrzeby zostania wysłuchanym. Budowanie dobrych relacji wymaga od nas wysiłku, czasu i chęci. To poważna inwestycja. Stopniowe tworzenie wzajemnego zaufania jest bardzo dobrą bazą, kiedy mamy potrzebę porozmawiania z kimś o rzeczach dla nas ważnych i trudnych. Gdy brak tej bazy, czujemy się osamotnieni i szukamy dróg na skróty – na przykład terapeuty. Jest jeszcze jeden element. Większość ludzi lubi dużo mówić o sobie i ma potrzebę znalezienia kogoś, kto słucha. Niestety, niewielu lubi i potrafi słuchać. Często do wysłuchania drugiej osoby brakuje cierpliwości. To utrudnia budowanie relacji. Zwykłe problemy, które niesie życie, można rozwiązywać na bieżąco przez wartościowe i konstruktywne rozmowy. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozmawiania. Oczywiście istnieją takie sytuacje lub stany chorobowe, które wymagają terapii, gdyż bez niej możemy sobie nie poradzić mimo wysiłków i chęci.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek