Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Włoskie MSZ wycofało zaproszenie dla Rosji na spotkanie Inicjatywy na rzecz zwalczania proliferacji broni masowego rażenia

Ministerstwo spraw zagranicznych Włoch ogłosiło w środę decyzję o wycofaniu wysłanego do Rosji zaproszenia na spotkanie grupy ekspertów ds. operacyjnych Inicjatywy na rzecz zwalczania proliferacji broni masowego rażenia - podał włoski publiczny nadawca Rai.

Włoskie MSZ podkreśliło, że decyzja o wycofaniu zaproszenia Rosji została podjęta w porozumieniu z głównymi krajami uczestniczącymi w Inicjatywie. Włochy przewodniczą obecnie temu formatowi.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

"Wykluczenie jest motywowane nie tylko brutalną agresją Rosji na Ukrainie, ale także w świetle coraz bardziej polaryzującego i niekorzystnego stanowiska, jakie Moskwa zajmuje na kluczowych forach międzynarodowych, dotyczących rozbrojenia i nieproliferacji, sprzeciwiając się ostatnio jednogłośnemu zatwierdzeniu ostatecznego dokumentu z konferencji przeglądowej traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej" - oświadczył resort dyplomacji.

Przeczytaj:  Szef NATO: Rosja nie może stosować fałszywych pretekstów do dalszej eskalacji

Ministerstwo przypomniało, że już w 2014 i 2015 roku, w związku z rosyjską aneksją Krymu i wydarzeniami w Donbasie, Federacja Rosyjska została czasowo wykluczona z takich forów.

Przeczytaj:  Szef NATO: wzywamy Rosję do odnowienia umowy zbożowej

Inicjatywa zwalczania proliferacji broni masowego rażenia została założona przez byłego prezydenta USA George'a Busha Jr. w 2003 roku i obecnie zrzesza 105 krajów. Inicjatywa ma na celu przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi taką bronią, środkom jej przenoszenia i powiązanymi materiałami. 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama