Nowy numer 3/2021 Archiwum

Urodzony nad rzeką Inn

16 kwietnia w tym roku przypadał w sobotę. Za dwa dni miało się rozpocząć konklawe. Agencje donosiły, że kard. Joseph Ratzinger obchodził urodziny. 78 lat temu 16 kwietnia również przypadł w sobotę. W Wielką Sobotę.

„Stale istniejący związek między szkołą a Kościołem miał zostać zlikwidowany” – wspomina Papież. Podstawą duchową wychowania w szkole miała się stać ideologia nowych „panów”, a nie – jak dotąd – wiara chrześcijańska.

Opowiadając o ludziach, którzy uwierzyli w nowe idee i z wielką gorliwością, jak pewien młody nauczyciel, wprowadzać zaczęli pogańskie zwyczaje, kard. Ratzinger zauważał: „Gdy dzisiaj słyszę, jak krytykuje się w wielu częściach świata chrześcijaństwo, jako niszczenie własnej tożsamości kulturowej i jako narzucanie europejskich wartości, to dziwię się, jak podobne są sposoby argumentowania i jak podobnie brzmią niektóre frazesy”.

Dom rodzinnyw Traunstein
W 1935 starszy brat Josepha, Georg, wstąpił do gimnazjum w Traunstein i zamieszkał w tamtejszym Kolegium Arcybiskupim. „Chociaż nie mogłem dorównać mu gorliwością i zdolnościami, poszedłem w jego ślady” – wspomina Papież.

Traunstein stało się miejscem, w którym osiadła rodzina Ratzingerów. Ojciec Benedykta XVI w roku 1937 przeszedł na emeryturę i rodzina zamieszkała w starym domu na przedmieściach tego miasta. „Ojciec doprowadził do porządku ten zapadający się trochę budynek, a mama stworzyła z niego wspaniały dom rodzinny” – opowiada Ojciec Święty.

Naukę w „gimnazjum humanistycznym” w Traunstein przyszły papież nazywa ważnym i trudnym okresem życia. „Byłem najmłodszym i jednym z najmniejszych w klasie”. Ale to właśnie dzięki temu gimnazjum nie miał już jako teolog trudności ze studiowaniem materiałów źródłowych po łacinie i po grecku.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama