Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pierwsze kroki Benedykta XVI

Po śmierci Jana Pawła II poczuliśmy się sierotami bez Ojca. Ale Ten, który jest Głową Kościoła, wskazał kolejnego następcę św. Piotra. Mamy znowu Pasterza. Pierwsze dni pontyfikatu Benedykta XVI napełniły Kościół i świat głęboką nadzieją.

W zakończeniu Papież nawiązuje do inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Padają słynne dwa zdania, które stały się refrenem dla pokolenia JP II: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. „Kto wpuszcza Chrystusa, nie traci nic, absolutnie nic z tego, co czyni życie wolnym, pięknym i wielkim. Nie! Tylko w tej przyjaźni otwierają się na oścież drzwi życia. Tylko w tej przyjaźni rzeczywiście otwierają się wielkie możliwości człowieka. Tylko w tej przyjaźni doświadczamy tego, co jest piękne i co wyzwala”. Te słowa kieruje Papież szczególnie do młodych. Między jednym i drugim pontyfikatem zostaje przerzucony most. Ludzie klaszczą, skandują rytmicznie: Be-ne-detto.

Po błogosławieństwie Papież wsiada do otwartego samochodu, objeżdża Plac św. Piotra. Zaraz po Mszy św. we wnętrzu bazyliki przyjmuje delegacje poszczególnych państw. Prezydent Polski przekazuje zaproszenie do naszej ojczyzny.

W poniedziałkowym programie Ojca Świętego jest audiencja dla jego rodaków, spotkanie z delegacjami innych Kościołów chrześcijańskich oraz liturgia w Bazylice św. Pawła za Murami. Wszak Rzym to nie tylko Piotr, ale i Paweł.

Kontynuacja i nowość
Jak podsumować pierwsze kroki Benedykta XVI? Najkrócej: kontynuacja i nowość. Benedykt XVI kilkakrotnie odwoływał się do Jana Pawła II. To nie były tylko kurtuazyjne słowa. Te nawiązania świadczą o przyjaźni, duchowym pokrewieństwie z Papieżem z Polski. Jednocześnie Benedykt XVI pokazał, że nie może i nie chce być kopią swojego wielkiego Poprzednika. Jest sobą.

Część sceptyków chyba już się przekonała. Ujął ich swoją skromnością, uśmiechem, prostymi i głębokimi słowami. – Kościół żyje – powtarzał kilkakrotnie w homilii podczas inauguracji. Wybór nowego papieża jest także potwierdzeniem tej prawdy: Kościół żyje!

Rzym 24.04.2005

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama