Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pierwsze kroki Benedykta XVI

Po śmierci Jana Pawła II poczuliśmy się sierotami bez Ojca. Ale Ten, który jest Głową Kościoła, wskazał kolejnego następcę św. Piotra. Mamy znowu Pasterza. Pierwsze dni pontyfikatu Benedykta XVI napełniły Kościół i świat głęboką nadzieją.

Od grobu Piotra procesja wyrusza do ołtarza. Towarzyszy jej śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Wzywamy świętych, aby wspierali nowego Papieża w jego misji.

Po Ewangelii, odśpiewanej po łacinie i po grecku, dwa istotne momenty: nałożenie paliusza i nałożenie pierścienia. Paliusz nakłada Papieżowi kardynał Jorge Arturo Medina Estevez – ten sam, który wypowiedział słynne: „Habemus Papam”. Ten paliusz różni się od tego, który nosił Jan Paweł II. Wrócono do starej wschodniej tradycji. Paliusz Benedykta XVI jest znacznie dłuższy.

Widnieje na nim 5 czerwonych krzyżyków – symbolizujących rany Chrystusa, w które odpowiednio włożono 3 spinki symbolizujące gwoździe. Pierścień Rybaka wręcza Ojcu Świętemu kardynał Angelo Sodano. Kolejnym symbolicznym gestem jest złożenie obietnicy posłuszeństwa papieżowi przez poszczególne stany Kościoła. Dawniej hołd składali wszyscy obecni na Mszy kardynałowie. Tym razem jest inaczej. Do papieża podchodzi 12-osobowa reprezentacja całej wspólnoty Kościoła z różnych kontynentów: trzech kardynałów, biskup, kapłan, diakon, przedstawiciele męskiego i żeńskiego zakonu oraz małżeństwo i dwoje młodych ludzi tuż po bierzmowaniu.

Jeszcze Paweł VI zaczynał swój pontyfikat koronacją papieską tiarą. Jak dobrze, że Kościół zrezygnował z tego doczesnego, dumnego symbolu władzy!

Homilia Papieża. Wygłoszona w całości po włosku. Piękna, prosta i głęboka. Powiedziałbym, pokorna. Kościół jest żywy – powtarzają się te słowa jak refren. Ojciec Święty wyjaśnia symbolikę paliusza i pierścienia. Prosi o modlitwę: „Módlcie się za mnie, abym nauczył się bardziej miłować Pana. Módlcie się za mnie, abym się nauczył bardziej miłować Jego trzodę – ciebie, Kościele święty, każdego z was z osobna i wszystkich razem”.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama