Nowy numer 50/2019 Archiwum

Sellin: to początek końca PO

Rozmowa z Jarosławem Sellinem, politykiem, który zdecydował się wrócić do PiS.

Bogumił Łoziński: Jak Pan ocenia wyniki wyborów samorządowych?
Jarosław Sellin: – Potwierdzają stabilizację sceny politycznej, to, że liczą się cztery główne partie. Pokazują też stabilizację poparcia dla partii, PO utrzymuje zaufanie jednej trzeciej głosujących, a PiS jednej czwartej. Trendy są jednak niekorzystne dla Platformy, bo w poprzednich wyborach i sondażach miała wynik powyżej 40 procent, a teraz spadł on do ok. 33 procent.

To ostrzeżenie dla PO?
– To początek długiego końca hegemonii Platformy na scenie politycznej i szansa dla PiS na zwycięstwo w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Dlaczego PO ma ponieść porażkę?
– Ponieważ nie potrafi rządzić. PO konsumuje władzę, ale nie ujawnia, po co ją ma. Wynik wyborów samo-rządowych pokazuje, że Polacy to dostrzegli. Innym powodem jest obawa przed zbyt długim monopolem władzy, gdyż to owocuje arogancją, co pokazuje język liderów PO. Okazało się też, że liderzy Platformy nie potrafią twardo realizować przywództwa w sytuacjach trudnych i zaskakujących.

O jakie sytuacje chodzi?
– Gdy wybuchła wojna w Gruzji, rząd nie wiedział, jak zareagować. Na szczęście godnie zachował się wówczas prezydent Lech Kaczyński. Po katastrofie pod Smoleńskiem rząd oddał śledztwo w ręce państwa rosyjskiego, które trudno posądzać o nadmiar praworządności. Polskie władze nie sprawdziły się również w czasie powodzi.

A wynik PiS jest satysfakcjonujący?
– Jest – w tym sensie, że przewidywano jakąś straszną klęskę. W sondażach pokazywano, że PiS osiągnie mniej niż 20 procent, a główną siłą opozycyjną zostanie lewica. Te przewidywania się nie potwierdziły, po-kazały natomiast, że jedyną ideową siłą centroprawicową jest Prawo i Sprawiedliwość.

W jaki sposób PiS chce pokonać PO?
– PiS jest jedynym wiarygodnym ugrupowaniem reprezentującym elektorat centroprawicowy. Teraz musi pokazać program zmian związany ze służbą zdrowia, deficytem budżetowym czy systemem emerytalnym, którego nie ma PO.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama