Nowy numer 48/2023 Archiwum

Niepłodność do wyleczenia

Przemysław Kucharczak: Ginekolodzy i położnicy mówili w Watykanie między innymi o nowej technologii leczenia niepłodności. Co to takiego?

Prof. Bogdan Chazan*: – To tak zwana „Na Pro Technology”, która prężnie rozwija się w USA i Irlandii, a także, w mniejszym stopniu, w Nigerii i w Chorwacji. Wkrótce, miejmy nadzieję, małżonkowie z problemem niepłodności będą mogli z niej korzystać także w Polsce. To jest nowe podejście do rozwiązywania zaburzeń płodności kobiet i zaburzeń płodności małżeńskiej.

To znaczy?
– Ta technologia bierze pod szczególną uwagę naturalny cykl miesięczny kobiety. I to zarówno przy rozpoznawaniu przyczyn niepłodności, jak i przy samym leczeniu. Lekarze stosują też oczywiście nowoczesne leczenie hormonalne albo zabiegi chirurgiczne. Jednak leczą bez uciekania się do metod „wspomaganej prokreacji”. Czyli bez metod, które są niezgodne z nauczaniem Kościoła i które przy poczęciu dziecka pomijają akt małżeński, akt miłości.

Jednak w mediach raczej nie słychać o „Na Pro Technology”, tylko właśnie o metodach sprzecznych z nauczaniem Kościoła, takich jak in vitro.
– Bo takie techniki to dzisiaj bardzo duży i dochodowy biznes. Są coraz tańsze i coraz skuteczniejsze. Dlatego na Zachodzie jest nawet tendencja do zbyt wczesnego kierowania na nie małżeństw.

* Prof Bogdan Chazan jest dyrektorem Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie. Wziął udział w IV Międzynarodowych Warsztatach Katolickich Położników i Ginekologów w Watykanie. Zorganizowała je międzynarodowa organizacja „Mater Care International”, a gośćmi byli lekarze i profesorowie z całego świata.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy