Nowy numer 13/2024 Archiwum

Karta nie dla każdego

Z dyrektorem Departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim Adamem Tochmańskim rozmawia Tomasz Rożek

Tomasz Rożek: Czy karta kredytowa jest produktem dla każdego?
Adamem Tochmańskim – Karta kredytowa może być produktem dla dużej grupy klientów, ale nie dla wszystkich, bo daje możliwość zaciągnięcia kredytu. A to wiąże się z ryzykiem, jakie musi ponieść bank. Jest to też ryzyko, które musi brać pod uwagę posiadacz karty, bo to od jego sposobu wykorzystywania karty zależy, czy będzie się „kredytował” z karty, czy nie. Banki mają różną politykę dotyczącą wydawania kart kredytowych, ale na pewno nie powinny ich wydawać każdemu, kto tego chce. Ostatnio mamy zresztą do czynienia z zaostrzaniem kryteriów wydawania kart.

Jak wybrać odpowiednią kartę dla siebie?
– Każdy bank ma nieco inną ofertę kart kredytowych. Różnic między kartami może być wiele. Taka podstawowa, czy najbardziej widoczna, to kwestia organizacji kartowej, która stoi za kartą…

… ma Pan na myśli np. Visa czy MasterCard?
– Tak, to dwie duże i bardzo powszechne organizacje kartowe. Kartami z logo tych organizacji można płacić w zasadzie wszędzie na świecie. Zdarzają się też karty wydawane z logo innych organizacji kartowych, których akceptacja ma charakter tylko lokalny lub ograniczony, i wtedy płacenie nimi może być utrudnione. Innym różnicującym karty elementem jest długość tzw. okresu bezodsetkowego. Chodzi o czas, w którym możemy kupować i jeszcze nie płacić, a dopiero na koniec tego okresu możemy zapłacić za dokonane zakupy. Przy czym możemy zapłacić wszystko bez wchodzenia w kredyt i konieczności płacenia odsetek. To jedna z głównych korzyści posiadania karty kredytowej. Takie okresy bezodsetkowe są zwykle rzędu pięćdziesięciu kilku dni. Dopiero niepełna zapłata zakupów z karty na koniec okresu bezodsetkowego może prowadzić do wejścia w kredyt.

Rozumiem, że długość okresu bezodsetkowego ustala bank.
– Tak. Te okresy mogą się różnić, np. w zależności od tego, czy klient ma kartę zwykłą, czy inną, np. złotą lub platynową. Różnice mogą się też pojawiać między bankami. Kolejny ważny element, na który warto zwracać uwagę, to oprocentowanie kredytu zaciągniętego przez kartę. To dotyczy osób, które nie zdążyły, nie chciały albo po prostu nie miały środków, by zapłacić całą należność do końca wspomnianego okresu bezodsetkowego. Te odsetki tworzą pewne koszty dla posiadacza karty, dlatego wtedy lepiej mieć kartę z niskim oprocentowaniem.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka