Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Żadnych czarów

Finanse dla początkujących O dobrodziejstwach i pułapkach kredytu konsolidacyjnego mówi Grzegorz Leśniak, doradca finansowy z firmy PROFIT.

– Za pomocą kredytu konsolidacyjnego możemy spłacić swoje dotychczasowe kredyty (np. „kredyt na oświadczenie”, „kredyt w 15 minut”, „kredyt na dowód”, dług na karcie kredytowej, kredyt ratalny) i dzięki temu mieć już do spłacania tylko ten jeden. Ma to sens przede wszystkim wtedy, kiedy wysokość raty będzie niższa niż suma rat kredytów zaciągniętych wcześniej. Jak to jest możliwe? O ile długi z karty kredytowej, systemy rat czy szybkie pożyczki są udzielane raczej na krótkie okresy (rok–dwa lata), o tyle kredyt konsolidacyjny można wziąć nawet na lat 10. Minusem takiego rozwiązania jest to, że w sumie możemy oddać bankowi więcej pieniędzy, na dodatek miesięczna ulga w spłacaniu raty będzie zazwyczaj niewielka.

Jeśli chcemy zdecydowanie obniżyć koszt rat, warto postarać się o kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką. Służy on temu samemu celowi co zwykła konsolidacja, a różni się tym, że jako gwarancję spłaty dajemy pod zastaw nieruchomość (mieszkanie, dom, działkę). Przy takim zabezpieczeniu bank może zaproponować znacznie niższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego, co – w połączeniu z dłuższym czasem spłaty – może miesięczną ratę zobowiązań zmniejszyć o połowę albo nawet bardziej. Konsolidować możemy wszelkiego rodzaju kredyty bankowe, a w niektórych bankach także pożyczki ze SKOK-ów. W ramach konsolidacji nie możemy spłacać długów zaciągniętych na firmę, tzw. pożyczek prywatnych, ale też od parabankowych instytucji pożyczkowych (Provident, Kredyty – Chwilówki, pożyczki lombardowe). Można jednak spróbować wziąć kredyt konsolidacyjny z możliwością dobrania dodatkowo gotówki i spłacić nią inne pozabankowe długi.

Żeby bank mógł udzielić nam kredytu konsolidacyjnego, musi najpierw sprawdzić naszą zdolność kredytową. Tak więc, jeśli straciliśmy pracę i nie stać nas na spłatę drogich kredytów gotówkowych, zaciągniętych w czasie, kiedy było jeszcze dobrze z naszymi finansami, a teraz chcemy starać się o kredyt konsolidacyjny, aby zmniejszyć swoje miesięczne obciążenia, możemy wyjść z banku z kwitkiem.

Kalkulator kalkulatorowi nierówny!
Większość banków na swoich stronach internetowych podaje kalkulator kredytu, który wylicza miesięczną ratę. Ale uwaga! Przy wyliczeniach nie zawsze są uwzględniane koszty prowizji i innych opłat. Kalkulator rzeczywistych kosztów kredytu, który pozwala porównywać oferty banków, można znaleźć m.in. na stronach:
www.bankier.pl, www.podatki.biz, www.money24.pl

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy