Nowy numer 13/2024 Archiwum

Vega społecznie szkodliwy

Dokonał coming-outu w "niewłaściwą" stronę...

Najbardziej kontrowersyjny polski reżyser nakręcił film autobiograficzny. Wymaga to sporej odwagi i bezczelności. Vedze obu tych cech nie brakuje. W przeciwieństwie do wielu cieszących się minimalną oglądalnością filmów, nagradzanych na mnożących się jak grzyby po deszczu krajowych festiwalach filmowych. Do tej pory filmy Vegi przynosiły kinom i dystrybutorem niezłe dochody. Bilety z ich wpływów zasiliło kasę PISF-u, który dotuje produkcję polskich filmów. Wysoka pozycja w box office nie świadczy oczywiście o wartości filmów, ale przecież twórcy nie robią filmów tylko dla siebie i przyjaciół, muszą także myśleć o widzu.

Mimo czasem nie najwyższego poziomu i dramatycznych mielizn, filmy Vegi wciągały widza w akcję, a sowicie kraszone wulgaryzmami kabaretowe często sceny wywoływały rozbawienie i rechot na sali. Za tym wszystkim trudno było odkryć intencje, jakimi kierował się reżyser, kręcąc kolejne filmy. Nie można jednak nie zauważyć dwóch, przewijających się w jego filmach charakterystycznych wątków. Bohaterowie – albo raczej antybohaterowie – jego filmów po chwilowym sukcesie na różnych polach przestępczej działalności kończą najczęściej marnie. Drugim jest wątek religijny. Czasem kontekst jest szokujący, czego przykładem jest scena aborcji w „Botoksie”.  
„Niewidzialna wojna”, mimo swoich ułomności, jest szczerym i odważnym wyznaniem wiary człowieka, który po wielu latach walki z własnymi słabościami zaufał Bogu. Na tyle szczerym, że bulwersuje krytyków. Vega podejmował i podejmuje w swoich  filmach tematy kontrowersyjne, od których stronią inni twórcy polskiego kina. Nie boi się przedstawić swojego punktu widzenia na te sprawy. Okazuje się jednak, że nie powinien podejmować pewnych tematów, bo –jak czytamy w jednej z recenzji – „Niewidzialnej wojny” jego kino „staje się  coraz bardziej szkodliwe społecznie, nie tyle ze względu na swój komercyjny charakter, co podejmowaną problematykę”. Niestety, Vega dokonał coming-outu w "niewłaściwą" stronę...

Niewidzialna wojna, reż. Patryk Vega, wyk.: Rafał Zawierucha, Anna Mucha, Justyna Karłowska, Hubert Zyśk, Polska 2022

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy