Nowy numer 48/2022 Archiwum

Włochy. Od 1 października bez maseczki w autobusie i pociągu

Włosi dopiero teraz znoszą obowiązek noszenia maseczki w środkach transportu publicznego. Zakrywanie ust i nosa obowiązywać będzie jednak nadal w szpitalach i domach opieki.

Do 30 września ochrona górnych dróg oddechowych konieczna jest w autobusach, metrze, samolotach i pociągach, ale rząd ogłosił o przedłużenie o miesiąc obowiązek noszenia maseczek dla wszystkich – pracowników, pacjentów i gości – w placówkach służby zdrowia, w tym w zakładach opieki długoterminowej, domach pomocy społecznej, hospicjach, ośrodkach rehabilitacyjnych czy domach spokojnej starości.

„Decyzja zapada w ostatnim momencie, a egzekwowanie prawa spadnie na na centroprawicowy rząd, który powstanie po ostatnich wyborach” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki. „Ochrona w placówkach służby zdrowia podyktowana jest »kruchością pacjentów«, a także słabym stopniem wyszczepienia – 17 proc. użytkowników obiektów przyjęło drugą dawkę przypominającą”.

Tymczasem – jak wynika z monitoringu Fundacji „Gimbe” – w ostatnim tygodniu we Włoszech nastąpiło wzmożenie zakażeń wirusem SARS-CoV-2 o 34 proc.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama