Nowy numer 48/2022 Archiwum

Zmarła laureatka Oscara Louise Fletcher, znana z roli w filmie "Lot nad kukułczym gniazdem"

W wieku 88 lat zmarła aktorka Louise Fletcher, najbardziej znana z roli bezwzględnej i wyrachowanej pielęgniarki Ratched w słynnym filmie Milosa Formana "Lot nad kukułczym gniazdem" z 1975 roku. Za tę rolę została uhonorowana Oscarem.

Jak poinformował w piątek jej agent David Shaul, aktorka zmarła we śnie w swym domu w Montdurausse, we Francji.

Fletcher, która wiele lat życia poświęciła rodzinie i wychowaniu dzieci, była aktorką mało znaną i już po czterdziestce kiedy Forman powierzył jej rolę pielęgniarki siostry Ratched w filmie,którego akcja toczy się w szpitalu psychatrycznym. Główną rolę grał w nim Jack Nicholson.

Jak wspominała Fletcher, wówczas nie wiedziała, że rolę odrzuciło wiele gwiazd Hollywood, m. in. Anne Bancroft, Ellen Burstyn i Angela Lansbury.

"Byłam ostatnią uczestniczką castingu. Dopiero w połowie kręcenia filmu zorientowałam się, że rola, którą mi powierzono była proponowana innym aktorkom, ale one nie chciały być na ekranie tak odpychające" - mówiła Fletcher w 2004 r. w jednym z wywiadów.

"Lot nad kukułczym gniazdem" został pierwszym dziełem od 1934 r., który zdobył Oscary za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszego aktora, najlepszą aktorkę i najlepszy scenariusz.

Trzymając statuetkę podczas uroczystości rozdania Oscarów w 1976 r. Fletcher powiedziała żartobliwie do publiczności, nawiązując do granej przez siebie postaci: "Wygląda na to, że wszyscy mnie nienawidzicie".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama