Nowy numer 39/2023 Archiwum

Amantadyna - co to jest? Opis substancji i zastosowanie

Amantadyna, będąca organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy amin, od lat sześćdziesiątych wykorzystywana jest w medycynie. Pierwotnie miała służyć łagodzeniu objawów infekcji wirusowych, w tym grypy typu A, aktualnie sprawdza się także w leczeniu objawów choroby Parkinsona.

Testowany jest również wpływ substancji na leczenie COVID-19. Przeczytaj, jak działa ta substancja oraz w jaki sposób możesz uzyskać potrzebną receptę po konsultacji lekarskiej, bez wychodzenia z domu.

Amantadyna – wpływ substancji na organizm ludzki

Amantadyna jest syntetyzowana poprzez przyłączenie grupy aminowej do adamantanu. Przyjmowana jest przede wszystkim doustnie lub też w warunkach szpitalnych poprzez infuzję. Jest dobrze wchłaniana, następnie niemal w całości wydalana z moczem. Stymuluje uwalnianie dopaminy i przyczynia się do nasilenia przekazu dopaminergicznego. Blokuje również aktywację receptorów dla glutaminianu NMD oraz wykazuje działanie cholinolityczne. We wczesnym stadium zakażenia wirusem grypy typu A amantadyna hamuje jego replikację.

Na co stosuje się lek?

Jeszcze kilkanaście lat temu amantadyna była stosowana w łagodzeniu objawów zakażeń wirusem grypy typu A ( https://e-lekarz24h.pl/grypa-typu-a/). Obecnie jest przede wszystkim wykorzystywana jako jeden z możliwych leków w chorobie oraz zespole Parkinsona, a także dyskinezie późnej u osób dorosłych. Przyjmowanie leku może wiązać się z dość często występującymi skutkami ubocznymi, dlatego preparat może być kupiony jedynie na receptę. O zasadności zastosowania leku decyduje lekarz. Taką receptę można uzyskać również w formie elektronicznej, w wyniku e-konsultacji medycznej.

Czy substancja leczy COVID-19?

Badania kliniczne oraz na poziomie komórkowym nie wykazały jak dotąd dobrej skuteczności przyjmowania amantadyny na leczenie SARS-COVID-19. Lek nie został do końca 2021 roku zatwierdzony czy zalecany w zwalczaniu objawów infekcji. Co więcej, polskie ministerstwo zdrowia znacznie ograniczyło dostęp do leku na recepty z refundacją, jedynie dla pacjentów z Parkinsonem lub problemami z dyskinezą późną u osób dorosłych. Pamiętaj, że w przypadku elektronicznej konsultacji lekarskiej z e-receptą to doświadczony lekarz ostatecznie decyduje o zasadności przepisania wskazanego preparatu, jest to więc w pełni bezpieczna opcja.

Bezpieczeństwo i dawkowanie leków z amantadyną

Regularne przyjmowanie amantadyny może wiązać się z wieloma działaniami niepożądanymi. O wielkości i uzasadnieniu dawki decyduje lekarz, w zależności od nasilenia objawów i innych leków towarzyszących w terapii. Jest to zwykle 100-200 mg, a maksymalna dawka dzienna nie powinna przekroczyć 600 mg. Dlatego właśnie tak istotne jest bezwzględne słuchanie zaleceń lekarza, a przy konsultacji lekarskiej konieczne jest wskazanie wszystkich innych przyjmowanych leków oraz objawów i chorób, jakie doskwierają pacjentowi.

Zobacz więcej o dawkowaniu amantadyny na e-lekarz24h.pl

Szybka konsultacja online

Konsultacja przez Internet odbywa się w prosty i intuicyjny sposób. Wypełniasz ankietę – formularz medyczny, podając informacje o chorobach, przyjmowanych lekach, objawach. Wszystkie Twoje dane jako pacjenta placówki medycznej są chronione, objęte tajemnicą lekarską i służą do odbycia zdalnej konsultacji z uprawnionym lekarzem. Na ich podstawie specjalista decyduje o zalecanym leczeniu i ewentualnej konieczności wystawienia e-recepty. Ty uzupełniasz i przesyłasz formularz oraz opłacasz e-konsultację, a kod na potrzebną receptę możesz otrzymać już w ciągu kilku minut.

Dostęp do porad lekarskich bez względu na porę

Dzięki odpowiednio rozplanowanym dyżurom, nasi lekarze są dostępni dla Ciebie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Masz możliwość skorzystania z konsultacji dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujesz, bez umawiania się na termin, stania w kolejkach czy zmarnowanego dnia pracy. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu oraz sposobność opłacenia konsultacji online.

Bezpieczny dostęp do e-recepty

Leki, w których skład wchodzi amantadyna, wydawane są w Polsce na podstawie recepty. Dlatego, jeżeli potrzebujesz kontynuacji leczenia, a niezbędny jest lek z tą substancją, możesz skorzystać z profesjonalnej porady lekarskiej z wystawieniem e-recepty online. Bez wychodzenia z domu otrzymasz kod recepty, którą zrealizujesz w dowolnej aptece.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast