Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zabójstwo nie do przyjęcia

Już tytuł tej niekonwencjonalnej wystawy billboardów – „Zabójstwo do przyjęcia” ostrzega, żebyśmy nie zobojętnieli wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Każda z przygotowanych specjalnie na ekspozycję 20 prac powstała w wyniku współpracy ukraińsko-polskich duetów artystycznych, które wspierał Instytut Adama Mickiewicza. Dzieła, wykonane różnymi technikami i posługujące się odmiennymi środkami wyrazu, na początku września zostały wyeksponowane w przestrzeni publicznej Berlina, miasta nieodparcie kojarzącego się z II wojną światową. Według zamysłu organizatorów wystawy w najbliższym czasie mają się też pojawić na ulicach Lipska, a potem Warszawy. – Jak Solidarność wywołała falę solidarności na całym świecie, tak nasza wystawa jest miejscem, gdzie spotykają się artyści o bardzo różnych światopoglądach, żeby wspólnie zareagować na wojnę na Ukrainie i w ten sposób przeciwstawić się jej – powiedziała podczas wernisażu Barbara Schabowska, dyrektor IAM.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych