Nowy numer 38/2023 Archiwum

Camping Włochy konkurencją dla tradycyjnych pokoi hotelowych

Włoskie Campingi są coraz częściej wybierane zamiast hoteli na wakacyjne noclegi, w tym także przez rodziny z dziećmi, choć mogłoby się wydawać, że to one szczególnie potrzebują hotelowych wygód.

W rzeczywistości nowoczesne campingi oferują jednak warunki, które pod tym kątem wcale od nich nie odbiegają. Nawet w namiotach można liczyć dziś na dostęp do bieżącej wody czy oddzielne sypialnie. Odpoczynek na świeżym powietrzu i bliskość natury mają swój niepowtarzalny urok, któremu nie dorówna żaden hotelowy budynek.

Jak wygląda camping we Włoszech?

Żeby zrozumieć powody popularności włoskich campingów, przede wszystkim należy pozbyć się błędnych skojarzeń z biwakami i niewygodnymi niskimi namiotami, które rozkłada się samodzielnie, wbijając śledzie w ziemię. Oczywiście zagraniczne campingi umożliwiają wykupienie miejsca na rozstawienie własnego namiotu, jednak zwykle są to większe, nowoczesne modele, a turyści często korzystają z tych miejsc do ustawienia kampera.

Camping we Włoszech oferuje także wynajęcie rozstawionych na miejscu namiotów, a także kamperów i domków. Wiele ośrodków nawet w najprostszych modelach namiotów oferuje dostęp do bieżącej wody i kilka wydzielonych osobnych pomieszczeń. Namioty te mają niewiele wspólnego z małymi modelami sportowymi. Są na tyle wysokie, że nikt nie musi się w nich schylać, a rozstawione zwykle na drewnianych tarasach są stabilne i posiadają równe podłoże oddzielone od gruntu.

Warte uwagi są także namioty zaliczane do tak zwanego glampingu, czyli luksusowej wersji campingu. Różnią się one nieco od innych namiotów udogodnieniami. Często posiadają kilka bogato wyposażonych pomieszczeń, niezależną łazienkę, a nawet wliczone w cenę dodatkowe usługi hotelarskie jak sprzątanie.

Nowoczesny włoski camping to rozbudowany ośrodek zewnętrzny, w którym poza strefami noclegowymi pełnymi domków i namiotów znaleźć można różnego rodzaju atrakcje, w tym na przykład baseny i brodziki na dzieci, ośrodki SPA, place zabaw, czy punkty takie jak restauracje. Ośrodki te umieszczane są zwykle w miejscach z pięknymi widokami, a we Włoszech często z bezpośrednim dostępem do plaży.

Camping jako miejsce przyjazne dla rodzin

Surowe warunki na biwakach nie sprzyjają rodzinom z dziećmi, które ze względu na obecność maluchów potrzebują między innymi dostępu do łazienki i bieżącej wody. Włoskie campingi zapewniają jednak to i wiele więcej, w tym czyste i wygodne miejsca do spania w obszernych domkach czy namiotach. Przez podział na niezależne sypialnie, dziecko może otrzymać nawet swój własny pokój na czas wakacji, a rodzice – nieco beztroski, gdy maluch zaśnie.

Pod kątem obecności dzieci na campingu nieobojętny jest także fakt, że kilkulatki wprost uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu. Jest to dla nich zdrowe – aktywność na zewnątrz dotlenia organizm i pozwala im wyładować energię, co niezbędne choćby dla dobrego snu.

Wielu rodziców zauważa jednak także i to, że dzieci po prostu lepiej czują się na campingach, gdzie mogą biegać po trawie i zbierać kamyczki, niż w zamkniętym hotelu, w którym zwykle po prostu się nudzą. Niezależne domki i namioty pozwalają na poczucie prywatności i odpoczynek niezależny od sąsiadów, przez co nawet płacz dziecka nie jest tak kłopotliwy, jak wtedy, gdy roznosi się on po hotelowych korytarzach.

Co ważne, wiele campingów umożliwia przyjazd na miejsce z psem. Psy nie są mile widziane w hotelach, jednak pozostawienie czworonożnego przyjaciela na czas wyjazdu bywa po prostu niemożliwe. Na campingu pies może zamieszkiwać ze swoimi właścicielami w wynajętym domku czy namiocie.

Gdzie warto wybrać się na camping we Włoszech?

Włochy to piękne państwo otoczone przez plaże, dlatego trudno wymienić wszystkie warte uwagi miejsca, w jakich dostępne są campingi. Ze względu na rosnące zainteresowanie, ich liczba się zwiększa. Coraz więcej ośrodków pojawia się wszędzie tam, gdzie goście mogą mieć zapewniony bezpośredni dostęp do plaży czy piękne widoki, podziwiane najlepiej wprost z wynajmowanego namiotu.

Wśród najczęściej odwiedzanych miejsc idealnych na camping we Włoszech wymienia się między innymi Toskanię. To nie tylko przepiękna okolica, ale także i masa wartych zwiedzenia atrakcji. Zalicza się do nich na przykład miasta takie jak Florencja czy Piza, w której zobaczyć można znaną na świecie Krzywą Wieżę.

Równie atrakcyjnym i często odwiedzanym miejscem jest słoneczna Sardynia, wybierana głównie przez znajdujące się tam piaszczyste plaże, idealne na wakacyjny odpoczynek. Zamiast wód Morza Śródziemnego, wybrać się można także do Abruzji i nocować w jednym z campingów znajdujących się tuż przy wybrzeżu Adriatyku.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast