Nowy numer 13/2024 Archiwum

Duch w Koronie

Rodzinę królewską i obywateli Wielkiej Brytanii dzieli niemal wszystko. Poruszenie, jakie wywołała śmierć Elżbiety II, pokazało jednak, że Korona pozostaje spoiwem łączącym społeczeństwo.

Windsorowie nie są ani wybitniejsi, ani moralnie doskonalsi od innych rodów królewskich w Europie. Nie mają też więcej władzy niż inne dynastie w monarchiach konstytucyjnych. A jednak tylko śmierć brytyjskiej królowej mogła wywołać ogólnoświatowe poruszenie. W czym tkwi sekret popularności Korony brytyjskiej? Czy sami Brytyjczycy są przekonani, że warto zachować monarchię w ich kraju? I czy odejście Elżbiety II rzeczywiście „zamyka pewną epokę”, jak lubią powtarzać media?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny