Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Premier: Samorządy otrzymają w tym roku dodatkowo prawie 13,7 mld zł

Samorządy otrzymają w tym roku dodatkowo prawie 13,7 mld zł; będą mogły wydać te środki w sposób elastyczny, na wydatki bieżące, inwestycje czy dopłaty do ciepła - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Morawiecki oświadczył, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak wyjaśnił, proponowane przepisy zapewnią samorządom jeszcze w tym roku dodatkowy zastrzyk finansowy, prawie 13,7 mld zł.

Szef rządu podkreślił, że dopłata dla JST "przewyższa najśmielsze oczekiwania samorządowców". "Wiem, bo przetestowałem to podczas rozmowy z nimi" - dodał premier.

"Środki, które przeznaczymy dla samorządów, blisko 13,7 mld zł mogą być wydane w sposób elastyczny. Mogą zrekompensować ubytki w dochodach bieżących, czyli na wydatki bieżące, mogą służyć na inwestycje, mogą być przeznaczone na różnego rodzaju podwyżki, także mogą i powinny być przeznaczone na dodatki do ciepła, ciepła systemowego, rekompensaty podwyżek do ciepła po to, by mieszkańcy mogli korzystać z tańszego ciepła, tańszej energii, a więc na dopłaty do węgla, dopłaty do ciepła" - powiedział Morawiecki.

"Nowe środki mają nie tylko pomóc w wydatkach bieżących, ale także pomóc w kłopotach energetycznych, ciepłowniczych. Dlatego chcemy nakłonić jednostki samorządu terytorialnego, by w najbliższych latach 15 proc. tych dodatkowych pieniędzy przeznaczyły na poprawę efektywności energetycznej i ograniczenie kosztów zakupu energii, energii cieplnej, które ponoszą odbiorcy" - stwierdził szef rządu.

Dodał, że każda gmina otrzyma co najmniej 2 mln 800 tys. zł.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze