Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Europejscy biskupi: pożary trawiące kontynent to prawdziwa katastrofa

Pożary trawiące Europę tego lata to "prawdziwa katastrofa" - alarmują w przesłaniu biskupi z Rady Konferencji Episkopatów Europy. Podkreślają, że "pożary zniszczyły dużą część zielonych obszarów planety".

"Zwłaszcza nasza Europa stanęła w obliczu prawdziwej katastrofy dla środowiska, w której 97 procent przypadków przypisuje się człowiekowi" - dodają biskupi.

W rozpowszechnionym w sobotę specjalnym przesłaniu biskupi zaznaczają, że w krajach Unii Europejskiej pożary zniszczyły od początku tego roku ponad 517 tysięcy hektarów terenów, podczas gdy w zeszłym roku było to 470 tys.

Europejscy hierarchowie odnotowują, że do tych strat należ dodać trudne wciąż do oszacowania szkody wyrządzone środowisku przez konflikty zbrojne; na Ukrainie i w innych rejonach świata. Przytaczają opinie ukraińskich ekspertów na temat długoterminowych skutków wojny. Wśród nich wymieniają nowotwory, choroby układu oddechowego i opóźnienie rozwoju dzieci.

"Jeśli ręka człowieka jest podstawową przyczyną tego stanu rzeczy, należy mieć nadzieję, że ta sama ręka może położyć temu kres" - oświadczył arcybiskup Angelo Massafra z Albanii, cytowany przez portal Vatican News.

Przesłanie zostało wystosowane przed obchodzonym 1 września przez Kościół Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze